REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 maja 2019

Europejski system regulacji cen leków – „Plan Arłukowicza”

Artykuł pochodzi z serwisu

Kandydat do Parlamentu Europejskiego Paweł Arłukowicz postuluje powszechny dostęp do procedury in vitro, europejski kalendarz obowiązkowych szczepień ochronnych oraz europejski program budowy domów opieki dla seniorów. Taki jest „Plan Arłukowicza”.

Poseł Koalicji Obywatelskiej zadeklarował w Szczecinie 14 maja, że wypełni wszystkie te postulaty, jeśli znajdzie się w Parlamencie Europejskim. Jednym z punktów „Planu Arłukowicza” jest także europejski system regulacji cen leków. Chodzi o zbudowanie mechanizmów, które pozwolą państwom członkowskim wspólne negocjowanie cen leków z koncernami farmaceutycznymi.

Zdaniem Arłukowicza procedura taka byłaby korzystna dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Dodał, że dzisiaj negocjują poszczególne rządy (czytaj więcej: Producenci podniosą ceny leków. Szpitale już mają problem…). Często mamy do czynienia z koncernami obejmującymi całą Europę, ale i globalnymi.

REKLAMA

– Byłoby dużo prostszym i bardziej efektywnym zadaniem, gdyby państwa członkowskie zbudowały mechanizm wspólnych negocjacji cenowych na leki dla obywateli Unii Europejskiej. To pozwoliłoby na obniżenie ich cen, nie tylko w poszczególnych państwach, tak jak się to stało w Polsce, ale we wszystkich krajach członkowskich – mówił Arłukowicz.

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja (czytaj więcej: Pfizer jednak podniesie ceny leków). Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Poseł Paweł Arłukowicz startuje z listy Koalicji Europejskiej z drugiej pozycji w okręgu zachodniopomorskie-lubuskie.

Źródło: IK/radioszczecin.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych