Fakty i mity o grypie | farmacja.pl

Fakty i mity o grypie

Autor: Pogromcy Aptecz... / Opublikowano: 2017-11-10 10:36:19 /

Gorączka, bóle mięśni, kaszel, katar... w okresie jesienno-zimowym z takim objawami do apteki zgłasza się coraz więcej pacjentów. Pojawiają się u nich wątpliwości – czy to grypa czy tylko przeziębienie? Wokół samej grypy oraz szczepień ochronnych przeciwko niej powstało także wiele mitów oraz niedomówień.

Dla części pacjentów każda infekcja przebiegająca z podwyższona temperaturą ciała to grypa. Utwierdzają ich w tym przekonaniu reklamy oraz nazwy preparatów zawierających w nazwie czystkę „grip”.

Grypa to choroba wielokrotnie siejąca w dziejach ludzkości spustoszenie, zabijając ogromne rzesze ludzi, przynosząc przy tym straty społeczne oraz materialne [1]. Charakteryzuje się bardzo dużą zakaźnością. Wydzielina dróg oddechowych wydalona podczas kichania lub kaszlu może zostać przeniesiona na odległość 2-3 metrów z prędkością około 150 km/h. Grypa może być niebezpieczna dla każdego człowieka, bez względu na wiek. Jednym z czynników, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów jest wzrastająca ilość osób podróżujących droga lotniczą, co umożliwia przemieszczanie się ich pomiędzy kontynentami w okresie krótszym niż okres wylęgania grypy [2].

FAKT
To co uważamy za grypę, często jest tylko przeziębieniem

Grypa jest chorobą wirusową przenoszoną drogą kropelkową, wywoływaną przez wirus z rodziny Orthomyxoviridae. Często jest mylona ze zwykłym przeziębieniem i z tego względu bagatelizowana, a jej niewłaściwe leczenie może prowadzić do ciężkich powikłań [1].

W przebiegu grypy najczęściej pojawiają się nagle objawy takie jak: gorączka powyżej 38ºC, kaszel, ból mięśni i/lub ból głowy [2]. Mogą im towarzyszyć objawy ogólne takie jak dreszcze, osłabienie, uczucie ogólnego rozbicia, brak apetytu, a także bóle kostno-stawowe. U niemowląt i małych dzieci niejednokrotnie występuje senność (50% przypadków u dzieci poniżej 4 roku życia), apatia, niechęć do jedzenia, objawy żoładkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka), zaburzenia oddychania związane z niedrożnością nosa [2]. Jednak powyższe objawy nie dają pewności, iż mamy do czynienia z zakażeniem wywołanym przez wirusa grypy. Choroby przebiegające z podobnymi symptomami, lecz wywołane przez inne typy wirusów są określane mianem grypopodobnych. W okresach endemicznych objawami pozwalającymi z największym prawdopodobieństwem rozpoznać grypę są współistniejący kaszel oraz gorączka (dodatnia wartość predykcyjna 79%). U pacjentów z temperaturą

MIT
Standardem w leczeniu grypy jest stosowanie leków przeciwwirusowychW przypadku grypy przebiegającej w niepowikłany sposób wystarczające jest postępowanie objawowe. Należy pamiętać o konieczności wypoczynku, a także pozostaniu w domu, nie tylko ze względy na ryzyko przenoszenia i rozprzestrzeniania się wirusa, lecz także dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań. Podczas infekcji grypy zaleca się stosowanie typowych preparatów przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa (jeśli tylko nie ma indywidualnych przeciwwskazań do ich przyjmowania) oraz środków przeciwkaszlowych, w przypadku występowania suchego, męczącego kaszlu [2]. Wskazane jest także obfite doustne nawadnianie, które nie tylko zapobiega odwodnieniu, lecz także ułatwia oddychanie poprzez nawilżanie błon śluzowych nosa i gardła oraz powoduje rozrzedzenie wydzieliny dróg oddechowych [2].

Leki przeciwwirusowe, aktywne wobec wirusów grypy A i B, są wskazane w sytuacjach szczególnych, do stosowania w przebiegu grypy u osób chorujących na choroby przewlekłe, starszych oraz z osłabioną odpornością. Warunkiem powodzenia leczenia (zmniejszenie nasilenia, a także czasu utrzymywania objawów) jest wdrożenie terapii najpóźniej w ciągu 48h od pojawienia się pierwszych symptomów choroby [2]. Do leków o udowodnionej skuteczności w leczeniu grypy nalezą adamantany (amantadyna, rimantydyna) oraz inhibitory neuraminidazy (oseltamiwir, zanamiwir) [4].

MIT
Powikłania grypy dotyczą tylko układu oddechowego

Przebieg infekcji grypowej jest zależny od czynników związanych zarówno z samym wirusem, jak i z organizmem zakażonym. Wirus grypy wykazuje głównie powinowactwo do nabłonka dróg oddechowych, jednak może także odpowiadać za reakcje cytotoksyczne zachodzące w komórkach mięśniowych, śródbłonka naczyń czy neuronach powodujące zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych albo mózgu, zapalenia mięśnia sercowego i innych narządów [2]. W przebiegu grypy może także dojść do wtórnych zakażeń bakteryjnych (np. meningokokowe zapalenie płuc i oskrzelików), nasilenia objawów choroby Parkinsona czy ataków padaczki [7].

Sezon grypowy przed nami. Warto przypominać pacjentom o działaniach profilaktycznych, a w razie wystąpienia infekcji uczulać ich, że w większości przypadków wystarczające jest leczenie objawowe oraz pozostanie przez kilka dni w domu. Antybiotyk, którego oczekiwaliby od lekarza, w tych przypadkach mogą przynieść więcej szkody niż korzyści.

Literatura:

Żurek A., Dźwierzyńska M., Frant M. Epidemiologia wirusa grypy i główne pandemie grypy w XX i XXI wieku
Profilaktyka i leczenie grypy. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
Przybytowski T. Powikłania grypy
Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2016
Jackowska T. Zalecenia dotyczące zapobiegania grypie u dzieci w sezonie 2016-2017
Mrukowicz J., Sawiec P., Dubiel B., Mejza F. Czy szczepienia to jedyna metoda zapobiegania zachorowaniom na grypę?
Stanisz B. Terapia grypy

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj