Fałszywe leki to podwójny problem | farmacja.pl

Fałszywe leki to podwójny problem

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-07-31 09:13:59 /

Fałszowanie leków to ogromne ryzyko dla pacjentów, ale też dla producentów - przede wszystkim ze względów wizerunkowych. Podrobione, niedziałające leki sprawiają, że dana firma traci na wiarygodności.

Szacuje się, że nawet do 13 proc. hospitalizacji jest skutkiem niewłaściwego przyjmowania leków. W części przypadków to sytuacje przyjmowania produktów sfałszowanych. Paradoksalnie więc lepiej, gdy pacjent kupi wsypaną do kapsułki mąkę np. środki psychotropowe. Z danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wynika, że połowa leków dostępnych za pośrednictwem internetu to produkty sfałszowane.

– Dla firm farmaceutycznych jest to trudne przede wszystkim ze względów wizerunkowych – wyjaśnia Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych „Infarma”. Ekspertka tłumaczy, że pacjent, zażywając lek, spodziewa się przecież określonego efektu terapeutycznego.
– A jeżeli lek nie działa tak, jak powinien, bo został podrobiony, wówczas to firma traci na wiarygodności. Podobnie trudne sytuacje mogą wystąpić, kiedy po zażyciu sfałszowanego, wyprodukowanego i wprowadzonego nielegalnie do obrotu leku nastąpią poważne konsekwencje zdrowotne. Oczy opinii publicznej mogą zwrócić się wtedy niesłusznie w kierunku firmy, której lek został podrobiony – tłumaczy Cichowska-Duma.

Od początku lipca istnieje Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), w której niektórzy upatrują szansy na zatrzymanie trendu do fałszowania leków. Utworzona została przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Infarmę, Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych oraz Naczelną Izbę Aptekarską. Celem KOWAL-a jest budowa i wdrożenie informatycznego systemu kontroli autentyczności produktów leczniczych. Fachowcy podkreślają jednak, że sam KOWAL oraz system teleinformatyczny nie pomogą. Do tego trzeba wzmocnienia organów ścigania i zmiany kwalifikacji przestępstwa fałszowania leków, które do tej pory najczęściej traktowane było jedynie jako czyn przeciwko ochronie własności intelektualnej.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Prawnej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj