Fałszywe leki to poważny problem | farmacja.pl

Fałszywe leki to poważny problem

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-07-27 08:18:24 /

Służba Celno-Skarbowa informuje że wartość zatrzymanych podrobionych produktów leczniczych w 2016 r. była blisko czterokrotnie większa niż w 2015 r. Z danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wynika, że połowa leków dostępnych za pośrednictwem internetu to produkty sfałszowane.

Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej - Marka Tomkówa - te dane to efekt zarówno poprawiającej się wykrywalności tego typu fałszerstw, ale też rosnącej otwartości Polaków do robienia zakupów przez internet. Problem dostrzega także Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Leków fałszywych nie da się odróżnić od legalnego metodami organoleptycznymi. Zawartość kapsułek kupowanych przez interneto potrafi być różna. Pół biedy, jeśli jest to mąka. Gorzej, gdy sfałszowane leki naprawdę zawierają substancję czynną, ale gorszej jakości, w innej dawce lub zupełnie różną od wskazanej na opakowaniu. Z szacunków Naczelnej Rady Aptekarskiej wynika, że nawet 13 proc. hospitalizacji jest spowodowanych niewłaściwym przyjmowaniem leków. Organy państwa często są bezsilne.


- Nawet gdy wiemy, że sklep internetowy zarejestrowany w wietnamskiej wiosce sprzedaje podrabiane leki klientom, niewiele możemy zrobić. Cała nadzieja w Służbie Celno-Skarbowej. Ale oczywiście nie jest ona w stanie wyłapać wszystkich przesyłek z fałszywkami - przyznaje Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Jesienią rusza kampania informacyjna, której celem będzie uświadomienie obywatelom, że medykamenty należy kupować w aptece, a nie w internecie.

Więcej na ten temat na stronach Dziennika Gazety Prawnej.

Źródło: dziennik.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj