REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 października 2018

Farmaceuci apelują do "antyszczepionkowców"

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Przez lata Polska była wzorem do naśladowania dla innych krajów pod względem liczby zaszczepionych dzieci. Obecnie, dzięki dość łatwemu rozpowszechnianiu pseudonaukowych informacji przez otoczone murem własnych przekonań ruchy antyszczepionkowe, stoimy na skraju wyszczepialności populacji, która zapewnia bezpieczeństwo wszystkich obywateli.

NIA apeluje o zaprzestanie działań związanych z likwidacją przymusu szczepień w Polsce. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu publicznej dysputy, jaka toczy się w Sejmie w związku z pracami nad ustawą znoszącą obowiązkowe szczepienia, przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej swój głos do burzliwej dyskusji dokładają także aptekarze.

Naczelna Izba Aptekarska o ruchach antyszczepionkowych

NIA apeluje o zaprzestanie działań związanych z likwidacją przymusu szczepień w Polsce. Zwraca uwagę, że procedowany projekt ustawy, z całą pewnością stwarza niebezpieczeństwo i mogą przynieść nieodwracalne w skutkach konsekwencje.

– Dalsze procedowanie ustawy, która hołubi niebezpiecznym ruchom społecznym, ma na celu odebranie społeczeństwu polskiemu poczucia bezpieczeństwa i ochrony, a także naraża na utratę zdrowia lub życia tysiące obywateli, jest absurdalne i jak najszybciej powinno zostać przerwane – czytamy w komunikacie wydanym przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Naczelna Izba Aptekarska zwraca uwagę, że zasadność i obowiązek szczepień nie powinny budzić wątpliwości, ponieważ rygorystyczne badania naukowe, które potwierdzają jakość i skuteczność szczepionek stanowią jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa ich przyjmowania.

– Decyzje o nieszczepieniu wynikają z braku świadomości i nie są zgodne z aktualną nauką i stanem wiedzy medycznej – czytamy w komunikacie NIA. – Świadomość społeczeństwa na temat szczepień jest znikoma, a nagłaśniane i wyolbrzymiane przez ruchy antyszczepionkowe pojedyncze (w skali całej populacji) przypadki, powodują zwiększone obawy i w konsekwencji decyzję o nieszczepieniu.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, iż od 2011 roku w zastraszającym tempie rośnie liczba dzieci, które nie zostały zaszczepione w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych. Stwarza to ryzyko powrotu epidemii groźnych chorób, co z kolei stwarza poważne ryzyko dla zdrowia i życia dzieci niezaszczepionych, w tym tych, które nie zostały zaszczepione np. z powodu przeciwskazań zdrowotnych.

– Przez lata Polska była wzorem do naśladowania dla innych krajów pod względem liczby zaszczepionych dzieci. Obecnie, dzięki dość łatwemu rozpowszechnianiu pseudonaukowych informacji przez otoczone murem własnych przekonań ruchy antyszczepionkowe, stoimy na skraju wyszczepialności populacji, która zapewnia bezpieczeństwo wszystkich obywateli – pisze Naczelna Izba Aptekarska. – Mimo przymusu szczepień w Polsce, odsetek niezaszczepionych dzieci zwiększa się, co pokazuje, że nie tylko istnieje paląca potrzeba utrzymania przymusu szczepień, ale również edukacji obywateli w tym zakresie, w której środowisko farmaceutów deklaruje swój udział.

W Europie znamy różne formy obowiązkowości szczepień. W krajach o wysokiej świadomości prozdrowotnej, takich jak Szwecja, Norwegia czy Finlandia, pomimo braku obowiązkowości szczepień, utrzymywane są wysokie stany zaszczepienia całej populacji.

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie o obowiązku szczepień

Apel w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych wystosowało także Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie, które zapewnia, że zapoznało się wnikliwie z odmiennymi stanowiskami prezentowanymi w tej kwestii zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników tego obowiązku.

– Należy wyrazić stanowczy sprzeciw wobec działań zmierzających do zniesienia obowiązku szczepień ochronnych – czytamy w apelu warszawskich aptekarzy. – Szczepienia ochronne są istotnym osiągnięciem medycyny o zasadniczej doniosłości dla zdrowia ludzkiego. Potwierdzeniem tego faktu oraz potrzeby ich dalszego obowiązkowego stosowania szczepień ochronnych są badania naukowe, które jednoznacznie dowodzą korzyści dla zdrowia ludzkiego, wynikających ze szczepień, w znacznym stopniu przeważających nad możliwymi pojedynczymi przypadkami negatywnych skutków.

Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie postuluje konieczność podjęcia przez władze publiczne odpowiednich działań edukacyjnych mających na celu upowszechnienie wiedzy oraz wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie szczepień ochronnych deklarując jednocześnie aktywny udział środowiska aptekarskiego w tym temacie.

Źródło: NIA / OIA w Warszawie

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych