Farmaceuci apelują do Ministra Zdrowia w sprawie opakowań leków | farmacja.pl

Farmaceuci apelują do Ministra Zdrowia w sprawie opakowań leków

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-12-15 09:30:00 /

W związku z nagłośnioną w ostatnim czasie pomyłką techniczki farmaceutycznej z miasta Międzychód, która omal nie skończyła się śmiercią miesięcznego dziecka, w środowisku pracowników aptek na nowo rozgorzała dyskusja na temat sposobów zapobiegania podobnym zdarzeniom. Efektem tego jest petycja, którą mogą podpisywać farmaceuci i technicy farmaceutyczni...

- Z polskich aptek codziennie korzysta około 2 mln pacjentów, którym farmaceuci i technicy farmaceutyczni wydają miliony opakowań leków. To sprawia, że na pracownikach aptek ciąży ogromna odpowiedzialność, związana z monitorowaniem poprawności farmakoterapii, ale również prawidłowym odczytywaniem recept i dyspensacją leków ordynowanych przez lekarzy. Proces ten niewątpliwie wymaga niezwykłego skupienia i dyscypliny. Niestety okazuje się, że istnieje szereg czynników, które go utrudniają - czytamy w petycji, którą udostępnił portal Farmacja.net.

Jej organizatorzy zwracają uwagę, że jednym z takich czynników jest podobieństwo opakowań różnych produktów leczniczych, wynikające z ich jednolitości wizualnej. W przypadku leków gotowych, wydawanych z przepisu lekarza, niejednokrotnie można spotkać się z szatą graficzną opakowań, która utrudnia przy pierwszym kontakcie ich rozróżnienie. Często posiadają one taki sam kształt, rozmiar, układ treści, motywy graficzne i kolory. Różnią się jedynie nazwą własną, choć i ta potrafi być bardzo zbliżona do nazwy innego leku (np. Bisocard i Bisacodyl).

- Taka sytuacja jest efektem polityki producentów, którzy ujednolicają wygląd opakowań leków w taki sposób, aby kojarzone one były z ich marką (tzw. visual identity, corporate identity) - głosi treść petycji. - Niestety praktyka ta komplikuje pracę farmaceutów i techników farmaceutycznych i utrudnia wychwycenie ludzkiego błędu związanego np. z niewłaściwym przygotowaniem leku dla pacjenta. Jak krytyczne mogą to być pomyłki, pokazał wspomniany przypadek błędnie wydanego leku w aptece w Międzychodzie (tam pomylono lek Briglau z lekiem Biodacyna – czytaj więcej: Techniczka pomyliła leki. Dziecko otarło się o śmierć). Gdyby opakowania takich leków różniły się od siebie, z pewnością można by uniknąć wielu tego typu pomyłek - uważają farmaceuci.

Podpisujący się pod petycją farmaceuci i technicy farmaceutyczni apelują do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, której efektem byłoby powstanie wytycznych dotyczących tworzenia opakowań leków (wydawanych z przepisu lekarza) minimalizujących ryzyko ich wzajemnego pomylenia i w jasny sposób identyfikujących przynależność do określonego wykazu.

- Rozwiązanie takie ułatwiłoby pracę farmaceutów i techników farmaceutycznych oraz zmniejszyłoby ryzyko niewłaściwego wydania leku pacjentowi. Jednocześnie ułatwiłoby również ich stosowanie przez pacjentów, którzy nierzadko przyjmując kilka leków, również mają problemy z ich odróżnieniem - czytamy w treści apelu.
Organizatorzy akcji przypominają, że zgodnie z Farmakopeą Polską naczynia do przechowywania substancji leczniczych wykorzystywanych do sporządzania leków recepturowych w aptekach, powinny posiadać etykiety, w jednoznaczny sposób sygnalizujące ich przynależność do określonego wykazu:

• wykaz A – substancje bardzo silnie działające – biały napis na czarnym tle z białą obwódką,
• wykaz B – substancje silnie działające – czerwony napis na białym tle z czerwoną obwódką
• wykaz N – środki odurzające – biały napis na czarnym tle z czerwoną obwódką,
• pozostałe środki farmaceutyczne – czarny napis na białym tle z czarną obwódką.

Zróżnicowanie koloru napisów na etykietach ma w tym przypadku na celu zwrócenie uwagi farmaceuty na poprawność wyboru substancji, w celu zwiększenia bezpieczeństwa przy sporządzaniu leku recepturowego.

- Stoimy na stanowisku, iż podobne standardy różnicowania i oznaczania opakowań powinny dotyczyć leków gotowych o statusie Rx, Lz i Rpw - piszą autorzy petycji.

Pełną treść petycji można znaleźć na stronach serwisu Farmacja.net.

Źródło: Farmacja.net

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj