REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 24 maja 2019

Farmaceuci będą szczepić dzieci w Tasmanii

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jak donosi portal AJP, tasmańskie władze postanowiły, że farmaceuci będą mogli szczepić także dzieci po 10. roku życia. To ma poprawić profilaktykę chorób zakaźnych.

Antypody przygotowują się do zimy, a tym samym do sezonu grypowego (czytaj również: Szczepienia w aptekach – Niemcy są na tak). Do tej pory farmaceuci mogli szczepić jedynie dorosłych pacjentów. Rozszerzenie ich kompetencji do wykonywania szczepień u dzieci ma poprawić profilaktykę infekcji. Tasmański minister zdrowia Michael Ferguson powiedział, że przyjęte rozwiązanie ma wzmocnić gotowość personelu medycznego do pomocy pacjentom, którzy chcą się szczepić. Wcześniej podobne rozwiązania przyjął rząd Australii.

Aptekarze zadowoleni

John Dowling, lokalny lider samorządu aptekarskiego, jest bardzo zadowolony z nowych możliwości, jakie otrzymali farmaceuci.

REKLAMA

– Od kilku lat dostarczamy do społeczności szczepionki przeciwko grypie i szczepimy dorosłych pacjentów. Z roku na rok coraz większa liczba pacjentów korzysta również z możliwości zaszczepienia w lokalnej aptece. Ta decyzja to doskonały krok w stronę zapewnienia jeszcze lepszej ochrony przed grypą szerokiej populacji pacjentów – ocenił lider tasmańskich aptekarzy.

REKLAMA

Konsultacja z lekarzami najpierw

Tasmańscy lekarze są nastawieni nieco sceptycznie do tego pomysłu rządu (czytaj również: Brytyjscy farmaceuci chętnie wykonują szczepienia w aptekach). Ich zdaniem rozszerzanie działań profilaktycznych można oceniać pozytywnie, jednak należałoby to wcześniej skonsultować ze środowiskiem lekarskim. Doktor John Davis, wiceprezydent tasmańskiego oddziału Australijskiego Towarzystwa Lekarskiego, podkreślił, że szczepienie u lekarzy rodzinnych jest najlepszą i najbezpieczniejszą opcją dla pacjentów.

– W razie pojawienia się działań niepożądanych wynikających ze szczepienia lekarze są zdecydowanie lepiej przygotowani do opieki nad pacjentem – podkreślił w rozmowie z portalem AJP.

Dla kogo bezpłatne szczepienia?

W najnowszych zaleceniach rząd Tasmanii zdecydował także o grupie pacjentów, którzy objęci zostaną programem bezpłatnych szczepień przeciwko grypie (czytaj również: Jednym głosem o szczepieniach…).

W grupie tej znajdą się m.in. seniorzy 65+, kobiety w ciąży, dzieci od 6. miesiąca życia do 5. roku życia, wszystkie osoby w wieku 6 miesięcy i więcej chore na choroby przewlekłe płuc, serca, cukrzycę czy też zmagające się z upośledzoną odpornością, a także rdzenna ludność tych obszarów.

Źródło: IK/politykazdrowotna.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych