REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 sierpnia 2018

Farmaceuci krytykują nowe opakowania leków Adamedu. Producent przekonuje, że są czytelne…

Artykuł pochodzi z serwisu

Oburzeniem zareagowali farmaceuci, na nowy wygląd leków firmy Adamed. „Totalna porażka”, „Masakra”, „Geniusze designu”, „Głupota przez duże G” – to tylko łagodniejsze z określeń, jakie padają pod adresem producenta w mediach społecznościowych. Adamed odpowiada na zarzuty farmaceutów i przekonuje, że zmiana opakowań wpłynie na poprawę bezpieczeństwa stosowania jego produktów.

Firma przekonuje, że wprowadziła czytelny i wyraźny kod kolorystyczny dla poszczególnych grup terapeutycznych (fot. Facebook)

Na Facebooku zawrzało wśród farmaceutów, po tym jak w zamkniętej grupie opublikowano zdjęcie kilku leków firmy Adamed, w nowej szacie graficznej. Widać na nim opakowania w spójnej i jednolitej kolorystyce, które różnią się między sobą wielkością i drobnymi elementami graficznymi. Pod zdjęciem natychmiast zaczęły pojawiać się pełne emocji komentarze pracowników aptek.

REKLAMA

„Co za kretyn to wymyślił…. W sam raz, żeby się pomylić…”, „To jest masakra”, „Bezmyślność. Nie zamawiamy”, „Wymyślił to kretyn, który nie ma pojęcia o pracy farmaceuty i któremu wydaje się, że jest mega kreatywnym artystą i że wszystko co wymyślą razem z marketingiem, który również mało co się zna jest super extra”, „A pacjent ktory ma trzy różne leki w takich samych pudełkach ma 80+ lat i ledwo sie w tym orientuje? Ładnie dbają o bezpieczeństwo pacjenta…”, „Grafik z adamedu i wszyscy po kolei, którzy to zatwierdzili, będą się smażyć w piekle.” – tylko niektóre z kilkudziesięciu komentarzy, jakie można przeczytać pod zdjęciem.

REKLAMA

Jedna z farmaceutek postanowiła zebrać opinie swoich koleżanek oraz kolegów i wysłać je do firmy Adamed. Ta odpowiedziała w następujący sposób:

„Uprzejmie dziękujemy za kontakt z nami i przekazanie komentarzy farmaceutów na grupie Facebook’owej na temat zmiany opakowań naszej firmy. Opinia środowiska farmaceutycznego jest dla nas niezmiernie ważna. Z tego względu już na etapie projektowania opakowań konsultowaliśmy je zarówno z lekarzami, jak i farmaceutami, którzy odnieśli się do nich pozytywnie i których uwagi uwzględniliśmy.

Nowe opakowania Adamedu zawierają wszystkie najważniejsze zdaniem lekarzy i farmaceutów informacje. Na wszystkich opakowaniach produktów Adamedu umieszczone zostały w bardzo czytelny sposób zarówno nazwa jak i dawka leku. Informacja o nazwie zajmuje 33% frontu opakowania, o dawce 18% frontu (odpowiednio 25/14% dla opakowań pionowych).

Nasza firma wprowadziła ponadto czytelny i wyraźny kod kolorystyczny dla poszczególnych grup terapeutycznych – np. leki kardiologiczne oznaczone są kolorem czerwonym, urologiczne żółtym, ginekologiczne różowym. Na opakowaniach zastosowaliśmy także oznaczenie kolorystyczne dla każdej dawki leku oraz stopniowanie kolorystyczne dostępnych dawek preparatu.

Informacje o nazwie i dawce znajdują się na dwóch ściankach i jednym boku opakowania. Pozostałe boki muszę być zarezerwowane na numer serii, datę ważności produktu, a także kod QR wkrótce wprowadzany, wynikający z Dyrektywy Unijnej w ramach tzw. projektu serializacji. Choćby ze względu na konieczność umieszczenia tych informacji, nie ma możliwości dodania nazwy i dawki na każdej ściance opakowania.

Jesteśmy świadomi, że zmiana opakowań w początkowej fazie wymaga od farmaceutów przyzwyczajenia się do nowych wzorów. Wierzymy jednak, że wprowadzony przez Adamed kod kolorystyczny dla linii terapeutycznych i dawek docelowo wpłynie na poprawę bezpieczeństwa stosowania produktów. Dzięki kodowi kolorystycznemu lek kardiologiczny nie zostanie pomylony z urologicznym czy neurologicznym. Dzięki zastosowanym zmianom sięgając po lek Adamedu w nowym opakowaniu farmaceuta zobaczy oznaczoną kolorem grupę terapeutyczną, a także zawsze czytelną informację o nazwie produktu i jego dawce.

Nie mamy dostępu do zamkniętej grupy na Facebooku, na które toczy się dyskusja na temat naszych nowych opakowań. Dlatego mamy nadzieję, że zechce Pani przekazać naszą odpowiedź wraz z informacją, że jesteśmy gotowi odpowiedzieć na pojawiające się pytania.”

Dla farmaceutów temat opakowań leków i ich podobieństwa jest niezwykle drażliwy, bowiem wielokrotnie był już przyczyną błędów aptecznych. O jednym z bardziej dramatycznych pisały media pod koniec ubiegłego roku. Pracownica apteki, zamiast kropli do nosa zapisanych na recepcie, wydała wtedy rodzicom niemowlaka lek na jaskrę (czytaj więcej: Techniczka pomyliła leki. Dziecko otarło się o śmierć).

– ‚Corporate identity’ wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i/lub farmaceutami w danej firmie produkującej – jeśli tam pracują. Unifikacja jest tańsza od zróżnicowania. „Kasa, misiu, kasa!” – komentował wtedy tę historię Mariusz Politowicz (czytaj więcej: Zbyt podobne opakowania leków to problem).

O tym jak powinny wyglądać opakowania leków redakcja MGR.FARM rozmawiała także z Grzegorzem Cessakiem, prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (czytaj więcej: Prezes URPL: Grafika opakowania powinna odróżniać kolorami moce leku).

Do pobrania:

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych