REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 października 2019

Farmaceuci lekiem na niedobory w służbie zdrowia? Sprawdzone w Holandii…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jedną z metod zwiększenia efektywności systemu zdrowotnego, coraz powszechniej stosowaną przez kraje Europy Zachodniej, jest aktywne włączenie i pełne wykorzystanie kwalifikacji farmaceutów. Opieka farmaceutyczna ma też olbrzymi potencjał do generowania oszczędności dla systemu ochrony zdrowia.

Starzenie się społeczeństwa to trend ogólnoświatowy. Z prognoz GUS wynika, że do 2060 r. udział osób w wieku 65–79 lat w odniesieniu do ogólnej populacji powiększy się dwukrotnie, z kolei udział osób powyżej 80. roku życia wzrośnie ponad trzykrotnie. Jeśli połączy się to z postępującym niedoborem kadr w służbie zdrowia oraz rosnącymi oczekiwaniami zdrowotnymi, okazuje się, że stoimy u progu ogromnego problemu (czytaj również: Opieka farmaceutyczna w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty).

– Starzenie się społeczeństwa, wzrost liczby pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby cywilizacyjne, a także braki kadrowe sprawiają, że polski system opieki zdrowotnej jest zagrożony – pisze Adam Błażeczek w Gazecie Prawnej.

REKLAMA

Jednocześnie wskazuje, że jedną z metod zwiększenia efektywności systemu zdrowotnego, coraz powszechniej stosowaną przez kraje Europy Zachodniej, jest aktywne włączenie i pełne wykorzystanie kwalifikacji farmaceutów. W Polsce mamy ich około 30 tys.

REKLAMA

– W wielu krajach Europy i w USA farmaceuci wspierają pacjentów w kontynuacji terapii, poczynając od prostych serwisów SMS-owych, po zaawansowane systemy potwierdzające przyjęcie leku przez pacjenta lub dostarczanie starszym i przewlekle chorym leków prosto do domu – specjalnie przygotowanych dla konkretnego pacjenta, z oznaczeniem dokładnej pory zażywania etc. Jest to wzorowane na usługach popularnych w aptekach szpitalnych, które dostarczają leki pacjentom na poszczególnych oddziałach – pisze Błażeczek.

Opieka farmaceutyczna naprawdę działa

Badania prowadzone przez Peters Institute of Pharmaceutical Care, College of Pharmacy, University of Minnesota (2004 r.) realizowane przez 25 lat na próbie ok. 2900 pacjentów wykazały, że objęcie ich opieką farmaceutyczną doprowadziło do uzyskania oszczędności w różnych etapach leczenia rzędu… ok. 1 mln dol.

– Opieka farmaceutyczna ma więc olbrzymi potencjał do generowania oszczędności dla systemu ochrony zdrowia. Aby mogła być w Polsce wprowadzona w efektywny sposób, konieczna jest szeroka, spokojna i merytoryczna debata, uwzględniająca głos wszystkich środowisk (rządowych, branżowych i pacjenckich), której efektem będzie wypracowana wspólnie mapa oraz plan wdrożenia – wskazuje Adam Błażeczek w Gazecie Prawnej (czytaj również: Jak opieka farmaceutyczna pomogła diabetykom?).

Podkreśla też, że bardzo istotne jest w tym przypadku odpowiednie sformułowanie prawa, które z jednej strony umożliwi farmaceutom prowadzenie innowacyjnych działań, a z drugiej strony zapewni bezpieczeństwo pacjentom (czytaj więcej: Co dalej z opieką farmaceutyczną w polskich aptekach?).

Holendrzy dają przykład…

Jak można wykorzystać farmaceutów by zapewnić pacjentom najlepszą opiekę zdrowotną, pokazali m.in. Holendrzy. Holandia cieszy się solidną międzynarodową renomą dotyczącą prowadzenia doskonałej opieki zdrowotnej. To zasługa także farmaceutów, którzy przewidzieli nadejście zmian. Począwszy od lat 80. ubiegłego wieku, zaczęli odchodzić w sektorze farmaceutycznym od koncentracji na produkcie, w kierunku skupiania się na indywidualnej opiece nad pacjentem (czytaj również: Opieka farmaceutyczna rozwiązaniem problemów antybiotykoterapii?).

– Obecnie do rutynowych działań w każdej lokalnej aptece należy nadzór nad lekami, konsultacje z lekarzami oraz przeglądy leków dla szczególnie narażonych pacjentów. Farmaceuci są w stanie zapobiegać przyjmowaniu potencjalnie nieodpowiednich leków lub złemu ich dawkowaniu – tłumaczy Gerben Klein-Nulent, Prezes Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Farmaceutycznego (KNMP).

Jak wyjaśnia, wytyczne farmakogenetyczne można pozyskać poprzez ogólnokrajowy słownik produktów leczniczych, należący do KNMP. Słownik ten umożliwia farmaceutom włączanie w nadzór nad lekami interakcji genowo-lekowych. Pacjenci mający problemy z zarządzaniem swoimi lekarstwami lub z zapamiętaniem, kiedy mają je przyjmować, otrzymują zindywidualizowane opakowania leków (baxtering).

– Holenderscy farmaceuci pracujący w lokalnych społecznościach są obecnie prawnie uznanymi specjalistami ds. leków, a ubezpieczyciele opieki zdrowotnej płacą im za zapewnienie możliwie jak najlepszych efektów stosowania leków – przekonuje Klein-Nulent.

Źródło: ŁW/Gazeta Prawna

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych