Farmaceuci na wokandzie | farmacja.pl

Farmaceuci na wokandzie

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-11 13:19:06 /

Analizując sprawy sądowe, których bohaterami są farmaceuci, można dojść do zaskakujących wniosków. Okazuje się, że praca w aptece dużo częściej przypomina melodramat lub film obyczajowy, niż mrożący krew w żyłach thriller medyczny.

Przeglądając uzasadnienia wyroków sądowych – zdecydowanie zaskakuje niewielki odsetek spraw, w których oskarża się farmaceutę o błąd w sztuce, który w konsekwencji zagrażałby zdrowiu czy życiu pacjenta. W orzeczeniach dominują sprawy o renty rodzinne, alimenty, ustalenie podstaw składek ubezpieczenia, rozwiązanie stosunku pracy, czy odszkodowania. Zaskakująco wiele wyroków toczyło się na linii aptekarze – NFZ oraz aptekarze – ZUS.

Bardzo prawdopodobne jest, że próba przybliżenia sądowej walki farmaceuty o przebudowę zaplecza wynajmowanego lokalu aptecznego, batalii o alimenty na dziecko czy próby odzyskania nienależnie odebranej refundacji skutecznie uśpiłaby niejednego czytelnika. Ostatnie lata przyniosły nam jednak także dużo ciekawsze, a nawet na swój sposób – precedensowe – wyroki sądowe i to nimi w pierwszej kolejności chciałbym podzielić się z czytelnikami niniejszego tekstu. Bardzo możliwe bowiem, że będą one podstawą tworzenia bardzo ciekawych linii orzeczniczych, a przy okazji wiele osób może zachęcić do walki o swoje prawa.
W dalszej części artykułu między innymi o sprawach sądowych dotyczących dyżurów aptek, źle opisanych lekach, donosach zakładowych informatyków na kierowników aptek oraz nieuregulowanych nadgodzinach. A do tego wybrane wyroki Sądów Aptekarskich.

Najnowszy numer MGR.FARM można kupić na Farmacja.pl/zakupy

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj