REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 7 listopada 2018

Farmaceuci najlepiej wyszkoleni w temacie leków biopodobnych

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jak pokazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, farmaceuci mają największą wiedzę na temat biosymilarów i ich zastosowania, spośród wszystkich pracowników służby zdrowia. Obawiają się jednak, czy przestawianie pacjentów na te leki zagwarantuje ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Obecnie biosymilary stosuje się w leczeniu nowotworów, chorób hematologicznych i reumatologicznych schorzeń przewodu pokarmowego oraz w endokrynologii (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Badanie dotyczące wiedzy pracowników służby zdrowia na temat leków biopodobnych zostało opublikowane w czasopiśmie International Journal of Pharmacy Practice w sierpniu 2018 r. W internetowej ankiecie wzięło udział 150 konsultantów medycznych/rejestratorów, 58 pielęgniarek i 26 farmaceutów specjalizujących się w dermatologii, cukrzycy, gastroenterologii lub reumatologii.

W badaniu zapytano o ich wiedzę i doświadczenie dotyczące biopodobnych infliksymabów i insuliny glargine. Wyniki ankiety pokazały, że aż 84,8% farmaceutów potrafiło dokładnie zdefiniować te leki i wiedziało o nich najwięcej w porównaniu z 76,6% konsultantów/rejestratorów i 53,4% pielęgniarek.

Okazało się również, że wszyscy pracownicy służby zdrowia mieli duże obawy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności zmiany leków na biopodobne u pacjentów. Jednak to pielęgniarki miały wyższy poziom poważnych obaw niż konsultanci medyczni i farmaceuci pod względem bezpieczeństwa i skuteczności leków biopodobnych podczas wprowadzania ich jako leki pierwszego wyboru. Zdaniem naukowców, wraz z pojawieniem się większej liczby leków biopodobnych, prawdopodobnie zjawią się też luki w wiedzy pracowników służby zdrowia.

Leki biopodobne (biosymilary) to odpowiedniki oryginalnych leków biologicznych. Są do nich podobne, ale nie są identyczne. Dużą zaletą jest to, że biosymilary są tańsze w wyprodukowaniu od leków biologicznych. Leki te wymagają bardziej rygorystycznych kryteriów oceny jakości, skuteczności oraz bezpieczeństwa.

Obecnie biosymilary stosuje się w leczeniu nowotworów, chorób hematologicznych i reumatologicznych (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalanie stawów) schorzeń przewodu pokarmowego (zapalenie jelita grubego) oraz w endokrynologii.

Źródło: IK / The Pharmaceutical Journal

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych