Farmaceuci o proteście lekarzy: Jak najszybciej go zakończyć.

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-16 08:30:00 /

Naczelna Izba Aptekarska apeluje o jak najszybsze powołanie interdyscyplinarnego zespołu składający się z fachowców z różnych dziedzin, którzy wypracują długofalowe rozwiązania poprawiające obecną sytuację pracowników sektora ochrony zdrowia. Problemy służby zdrowia nie powinny być rozwiązywane kosztem zdrowia protestujących.

- Postulaty dotyczące zwiększana nakładów na ochronę zdrowia są dziś koniecznością, jeśli chcemy dorównać krajom, w których służba zdrowia funkcjonuje na najwyższym poziomie - twierdzi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Rady Aptekarskiej. - To samo dotyczy wzmocnienia personelu medycznego, skutkującego wzrostem liczby etatów, jak również wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych.

Przedstawiciel NIA podkreśla, że protest lekarzy rezydentów przypomniał wagę tych postulatów.

- Jesteśmy jednak za tym, aby jak najszybciej go zakończyć i rozpocząć merytoryczną dyskusję na temat możliwości ich realizacji - podkreśla Leleno. - W naszym przekonaniu należy jak najszybciej powołać interdyscyplinarny zespół składający się z fachowców z różnych dziedzin, którzy wypracują długofalowe rozwiązania poprawiające obecną sytuację pracowników sektora ochrony zdrowia, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości budżetowych naszego kraju.
Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że historyczne doświadczenia pokazują, iż nawet największe konflikty rozwiązuje się przy stole negocjacyjnym.

- W naszej ocenie problemy służby zdrowia nie powinny być rozwiązywane kosztem zdrowia protestujących - podkreśla Leleno.

Przypomnijmy, że w trwającej od 2 października głodówce uczestniczy około 20 młodych medyków. Protestujący rezydenci podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, jednocześnie chcą również zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Źródło: NIA / Puls Farmacji

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ