Farmaceuci patrzą na rok 2017 z nadzieją | farmacja.pl

Farmaceuci patrzą na rok 2017 z nadzieją

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-30 10:11:55 /

Menedżer Zdrowia zapytał liderów opinii o prognozy dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w 2017 roku. Nie zabrakło głosów o przyszłości polskich aptek i farmaceutów.

Wśród ekspertów, którzy pokusili się o prognozy na rok 2017 w służbie zdrowia znalazł się m.in. Krzysztof Bukiel (przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy), Bartosz Arłukowicz (przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia) a także Łukasz Waligórski (redaktor naczelny MGR.FARM i członek Naczelnej Rady Aptekarskiej).

- Farmaceuci patrzą na rok 2017 z nadzieją - przyznał Waligórski. - Już teraz w Sejmie jest procedowana nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która zmieni wygląd rynku aptecznego. Nowe apteki będą mogli otwierać farmaceuci i to w ściśle określonych odległościach od już istniejących. To ucywilizuje ten rynek i podniesie jakość usług. Zbliży też Polskę do standardów panujących chociażby w takich krajach jak Niemcy i Francja. Ministerstwo Zdrowia również przygotowuje swoją nowelizację Prawa farmaceutycznego, która ma pomóc zwalczyć wiele patologii i problemów na tym obszarze - kwestię nieopłacalnych dyżurów aptek w noce i święta, nielegalny wywóz leków za granicę, niewydolność Inspekcji Farmaceutycznej, regulacja asortymentu aptek - wylicza farmaceuta.

Innego zdania jest jednak Bartosz Arłukowicz, poseł PO i przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia: - Zapisy, które obecnie proponuje rząd, doprowadzą w krótkim czasie do wzrostu cen leków oraz ograniczenia dostępu do aptek. Nietrudno wysnuć z tego wniosek, że zmiany te uderzą najbardziej w pacjentów.
Łukasz Waligórski zwrócił też uwagę, że farmaceuci czekają też od 25 lat na Ustawę o Zawodzie Farmaceuty. Ta ma trafić do konsultacji zewnętrznych w okolicach lutego 2017.

- Spodziewamy się po niej wyraźnego podkreślenia niezależności zawodu farmaceuty, który obecnie podlega właścicielowi apteki, który farmaceutą być nie musi, co jest przyczyną wielu nieetycznych zachowań i praktyk w aptekach - mówi członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Ustawa ma też uregulować kwestię rozdziału kompetencji farmaceuty i technika farmaceutycznego, tak aby pacjent wiedział czego może oczekiwać po konkretnych pracownikach apteki.

Pozostałe wypowiedzi ekspertów można przeczytać pod tym adresem

Źródło: Menedżer Zdrowia

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj