REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 30 grudnia 2016

Farmaceuci patrzą na rok 2017 z nadzieją

REKLAMA

Wśród ekspertów, którzy pokusili się o prognozy na rok 2017 w służbie zdrowia znalazł się m.in. Krzysztof Bukiel (przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy), Bartosz Arłukowicz (przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia) a także Łukasz Waligórski (redaktor naczelny MGR.FARM i członek Naczelnej Rady Aptekarskiej).

– Farmaceuci patrzą na rok 2017 z nadzieją – przyznał Waligórski. – Już teraz w Sejmie jest procedowana nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która zmieni wygląd rynku aptecznego. Nowe apteki będą mogli otwierać farmaceuci i to w ściśle określonych odległościach od już istniejących. To ucywilizuje ten rynek i podniesie jakość usług. Zbliży też Polskę do standardów panujących chociażby w takich krajach jak Niemcy i Francja. Ministerstwo Zdrowia również przygotowuje swoją nowelizację Prawa farmaceutycznego, która ma pomóc zwalczyć wiele patologii i problemów na tym obszarze – kwestię nieopłacalnych dyżurów aptek w noce i święta, nielegalny wywóz leków za granicę, niewydolność Inspekcji Farmaceutycznej, regulacja asortymentu aptek – wylicza farmaceuta.

Innego zdania jest jednak Bartosz Arłukowicz, poseł PO i przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia: – Zapisy, które obecnie proponuje rząd, doprowadzą w krótkim czasie do wzrostu cen leków oraz ograniczenia dostępu do aptek. Nietrudno wysnuć z tego wniosek, że zmiany te uderzą najbardziej w pacjentów.

REKLAMA

Łukasz Waligórski zwrócił też uwagę, że farmaceuci czekają też od 25 lat na Ustawę o Zawodzie Farmaceuty. Ta ma trafić do konsultacji zewnętrznych w okolicach lutego 2017.

REKLAMA

– Spodziewamy się po niej wyraźnego podkreślenia niezależności zawodu farmaceuty, który obecnie podlega właścicielowi apteki, który farmaceutą być nie musi, co jest przyczyną wielu nieetycznych zachowań i praktyk w aptekach – mówi członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. – Ustawa ma też uregulować kwestię rozdziału kompetencji farmaceuty i technika farmaceutycznego, tak aby pacjent wiedział czego może oczekiwać po konkretnych pracownikach apteki.

Pozostałe wypowiedzi ekspertów można przeczytać pod tym adresem

Źródło: Menedżer Zdrowia

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych