Farmaceuci pytają jak wydawać te leki po 1 stycznia | farmacja.pl

Farmaceuci pytają jak wydawać te leki po 1 stycznia

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-20 07:52:44 /

Od 1 stycznia wchodzą w życie przepisy dokładnie określające zawartość pseudoefedryny, kodeiny i dekstrometorfanu, jaka może znaleźć się w jednym opakowaniu leku OTC. Kilka z obecnych na rynku opakowań przekracza te normy. Farmaceuci pytają czy po 1 stycznia będą mogli sprzedawać je bez recepty?

Zawartość wspomnianych substancji czynnych w jednorazowo wydawanym opakowaniu, nie będzie mogła przekraczać 720 mg dla pseudoefedryny, 240 mg dla kodeiny i 360 mg dla dekstrometorfanu. Z dostępnych obecnie na rynku leków, wytyczne te przekraczają duże opakowania między innymi takich leków jak Acodin (30 tabletek) i Thiocodin (20 tabletek).

Ustawodawca przewidział przepisy przejściowe, które dają możliwość sprzedawania bez recepty przez aptekę takich leków, jeśli zostały one wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2017. W ramach jednorazowej sprzedaży farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie mógł wydać maksymalnie jedno opakowanie leku, w którym znajduje się więcej kodeiny, pseudoefedryny lub dekstrometorfanu.

Uspokajamy zatem – za sprzedaż po 1 stycznia jednego opakowania leku, w którym przekroczone są ilości jednej z trzech wymienionych substancji, nie grozi farmaceucie kara wynikająca z ustawy (do 500 000 zł).
Źródło: mgr.farm

SPROSTOWANIE

Redakcja przeprasza za umieszczenie błędnej informacji opublikowanej w artykule "Farmaceuci pytają jak wydawać te leki po 1 stycznia" (20 grudnia 2016) mówiącej jakoby od 1 stycznia 2017 opakowania leku Solpadeine zawierające 24 tabletki, nie spełniały wymogów dotyczących maksymalnej zawartości kodeiny w opakowaniu jednostkowym.

Informacja ta została oparta o dane prasowe podane przez Ministerstwo Zdrowia 1 grudnia mówiące, że od 1 stycznia w opakowaniu leku nie będzie mogło znaleźć się więcej kodeiny niż 150 mg. Jak się okazuje dane te pochodzą z projektu rozporządzenia. W jego ostatecznej wersji podpisanej 16 grudnia 2016 przez Ministra Zdrowia ilość ta wynosi 240 mg.

Tym samym zawartość kodeiny w leku Solpadeine 24 tabletki, spełnia te wymagania.

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj