REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 sierpnia 2018

Farmaceuci są uprzejmie proszeni o przekazanie…

Artykuł pochodzi z serwisu

Producent leku Esmya wystosował list do farmaceutów, w którym uprzejmie prosi ich o przekazywanie kopii Karty dla Pacjentki wraz z każdym wydanym opakowaniem leku. To efekt zalecenia Europejskiej Agencji Leków, która zobligowała firmę Gedeon Richter do podjęcia takich działań…

Zgodnie z raportem oceniającym, do opakowań leku Esmya znajdujących się na rynku, należy dodać Karty dla Pacjentki (fot. Shutterstock)

– Pragniemy poinformować, iż Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) w dniu 31 maja 2018 r. wydał pozytywną opinię zgodnie z zaleceniem Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) w odniesieniu do art. 20 rozporządzenia (KE) nr 726/2004 – informuje firma Gedeon Richter.

REKLAMA

Na wniosek EAM firma ma obowiązek poinformowania pracowników ochrony zdrowia, stowarzyszeń zawodowych w dziedzinie ginekologii i hepatologii/gastroenterologii oraz farmaceutów za pomocą Komunikatu do Fachowych Pracowników Ochrony Zdrowia o środkach zalecanych przez PRAC.

REKLAMA

Zgodnie z raportem oceniającym, do opakowań leku Esmya znajdujących się na rynku, należy dodać Karty dla Pacjentki

– Farmaceuci są uprzejmie proszeni o przekazanie kopii Karty dla Pacjentki wraz z każdym wydanym opakowaniem Esmya – informuje producent. – Będzie to wymagane tylko do momentu, gdy na rynek trafią opakowania z umieszczoną wewnątrz Kartą dla Pacjentki.

Wersja Karty dla Pacjentki do pobrania i wydrukowania jest dostępna on-line pod adresem: https://www.gedeonrichter.pl/docs/karta_pacjentki.pdf

Producent powiadomi farmaceutów oddzielnym listem, gdy Karta dla Pacjentki będzie zawarta w opakowaniach i nie trzeba będzie jej już dodawać do leku.

Przypomnijmy, że w lutym producent leku Esmya (octan uliprystalu, 5 mg) wydał komunikat dla fachowych pracowników ochrony zdrowia, w którym zaleca monitorowanie czynności wątroby u pacjentek stosujących preparat. Powodem są doniesienia o ciężkich uszkodzeniach tego organu u pacjentek leczonych lekiem Esmya (czytaj więcej: Octan uliprystalu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby?).

Z tego też powodu w połowie marca posłanka Anna Sobecka wystosowała do Ministra Zdrowia interpelację, w której pytała czy resort planuje wycofanie EllaOne właśnie przez doniesienia o ciężkich uszkodzeniach wątroby, w tym ostrej niewydolności wątroby wymagającej przeszczepu tego narządu u pacjentek leczonych preparatem Esmya (czytaj więcej: Czy pigułka EllaOne zostanie wycofana? ).

Źródło: URPL

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych