REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 marca 2019

Farmaceuci szpitalni za szczepieniami

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Europejskie Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych (EAHP) uważa, że szczepienia ochronne są bardzo ważne i wiedza na ich temat powinna być także elementem kształcenia personelu medycznego. To pracownicy szpitali powinni zadbać o prewencję.

Rada Unii Europejskiej wyszła z inicjatywą w sprawie zacieśnienia współpracy na rzecz prewencji chorób zakaźnych. Ich profilaktyka bazuje na szczepieniach ochronnych. EAHP z entuzjazmem odniosło się do tego (czytaj więcej: Listy kolejkowe w aptekach. Pacjenci zapisują się na szczepionkę…).

Edukacja o szczepieniach ważna

Farmaceuci szpitalni podkreślili, że edukacja pracowników służby zdrowia ma kluczowe znaczenie dla ochrony pacjentów. Niezaszczepiony personel medyczny szpitali, osoby odwiedzające lub sami pacjenci mogą stanowić źródło infekcji takich chorób, jak odra czy grypa. Dlatego to właśnie personel szpitali powinien zadbać o działania profilaktyczne, by ochronić pacjentów znajdujących się pod ich opieką.

REKLAMA

W tym kontekście farmaceuci zwrócili również uwagę na to, że pracownicy medyczni powinni być edukowani z wakcynologii i szczepień ochronnych. Chodzi zarówno o studia, jak i kształcenie podyplomowe .

REKLAMA

Zbyt często brakuje szczepionek

Ponadto stowarzyszenie przychyliło się także do walki z dezinformacją na temat szczepień ochronnych. Potwierdziło również, że placówki medyczne należy właściwie zaopatrzyć w produkty stosowane w immunizacji. EAHP wskazało, że aż 43% farmaceutów z 38 różnych państw doświadcza sytuacji, w których placówka ma problemy z zaopatrzeniem w takie produkty, jak szczepionki przeciwko WZW typu B, pneumokokom, gruźlicy, tężcowi czy WZW typu A.

Organizacja zaapelowała do wszystkich instytucji europejskich do zajęcia się rosnącym problemem niedoborów szczepionek (czytaj więcej: Będzie więcej kontroli w sprawie przeterminowanych szczepionek). Z uwagi na Brexit oraz wdrażaną dyrektywę fałszywkową koordynacja na poziomie europejskim będzie szczególnie ważna w pierwszym półroczu tego roku.

Źródło: IK/politykazdrowotna.com

 

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych