REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 9 października 2019

Farmaceuci w Australii też chcą odgrywać większą rolę

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Niedawny raport sporządzony przez Australian Institute of Health and Welfare (AIHW) potwierdził, że farmaceuci mogą zmniejszyć obciążenie australijskiego systemu opieki zdrowotnej. Wykazano, że całkowite wydatki na zdrowie w Australii wyniosły 185,4 mld USD, co opowiada 7 485 USD na osobę. Dane dotyczyły lat 2017-2018.

Większość pieniędzy przeznaczonych na służbę zdrowia pochłaniały szpitale (około 40%) i podstawowa opieka zdrowotna (34%). W komunikacie prasowym prezes Australijskiej Izby Farmaceutycznej Anthony Tassone stwierdził: „zezwolenie farmaceutom do wykonywania zawodu w pełnym zakresie pomogłoby obniżyć koszty opieki zdrowotnej dla Australijczyków i zapewniłby lepsze warunki pacjentom” (czytaj również: W Australii dyskusja o wolności farmaceuty do odmowy wydania leku osobie transpłciowej).

Farmaceuci są najbardziej dostępnymi dla pacjentów pracownikami służby zdrowia. Pomagają oni więcej niż 450 milionów razy w skali roku.

REKLAMA

– Raport AIHW pokazuje, że koszty ponoszone przez pacjentów za dostęp do lekarza mogą zostać znacząco obniżone, poprzez zachęcenie pacjentów do wizyty u aptekarza, by pomógł w terapii powszechnie występujących dolegliwości – komentuje Tassone.

REKLAMA

– W krajach, takich jak Wielka Brytania i Kanada, farmaceuta odgrywa większą rolę w programie opieki zdrowotnej, redukując koszty dla pacjentów o 1 miliard dolarów w skali roku. Przyznanie farmaceutom większej roli w leczeniu prostych schorzeń, pozwolenie na wydawanie recept na kontynuację terapii oraz podawanie przez nich większej ilości szczepień zapewni lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. – stwierdził Anthony Tassone.

– Reforma nazwana the Pharmaceutical Benefits Scheme (PBS) działająca poprzez porozumienie pomiędzy aptekami, a odpowiednimi władzami federalnymi, pomogła zwiększyć dostępność do zabiegów ratujących życie, a także obniżyła kwotę, jaką pacjenci płacą za leki. Wzrost korzystania z usług farmaceutów oznacza także, że rodziny nie muszą płacić za wizytę u lekarza za każdym razem, kiedy muszą uzupełnić receptę, otrzymać szczepienie, lub kiedy mają prostszy problem zdrowotny, co przyniesie ulgę dla budżetu rodziny – podsumował swoją wypowiedź Tassone.

64 proc. Australijczyków popiera szczepienia w aptekach

Przykładem rozszerzenia usług farmaceutycznych jest świadczenie przez farmaceutów szczepień. Zmiana była odpowiedzią na sondaż przeprowadzony przez YouGov Galaxy, w którym stwierdzono, że 64% Australijczyków popiera rozszerzone szczepienia farmaceutów, a 62% wyraża na nie zgodę (czytaj również: Burza wokół szczepionek z aptek i pisma Porozumienia Zielonogórskiego).

Badanie opublikowane przez Pacific Research Institute wykazało, że zarówno dla dostawcy usługi zdrowotnej, jak i dla pacjenta szczepienia w aptekach są oszczędnością pieniędzy i czasu. Jeżeli tylko farmaceuci byliby uprawnieni do podawania wszystkich szczepionek zalecanych przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

W tym badaniu podano, że apteki dostarczają szczepionki po niższych kosztach. Średnie koszty związane z zaszczepieniem osoby dorosłej były niższe w aptekach w porównaniu z gabinetami lekarskimi i innymi placówkami medycznymi odpowiednio o 16-26% i 11-20%.

Źródło: KB/vaxbeforetravel.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych