REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 lutego 2020

Farmaceuci w zakładach fryzjerskich zbadają ciśnienie Afroamerykanów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Czarnoskórzy mężczyźni będą mogli skorzystać z usług medycznych i farmaceutycznych w czasie wizyty u fryzjera. Naukowcy mają nadzieję, że w ten sposób uda się zwalczyć często występujące u nich problemy z nadciśnieniem

Afroamerykanie z wysokim ciśnieniem krwi będą mogli skorzystać w Nashville z usług lekarza lub farmaceuty i sprawdzić stan swojego zdrowia podczas wizyty u… fryzjera. Wszystko za sprawą badaczy z Uniwersytetu Vanderbilt Medical Center, którzy, we współpracy z innymi instytucjami, rozpoczną w tym miesiącu pilotażowy program badań klinicznych dla Afroamerykanów, którzy statystycznie rzadziej niż biali mężczyźni poddają się regularnym badaniom kontrolnym (czytaj też: Niezależna apteka w Minneapolis chce stawić czoła wielkim sieciom).

Badacze podkreślają, że do badań wybrali fryzjerów nieprzypadkowo. Ci ostatni uważani są bowiem często nawet za mentorów, a ich zażyła relacja  ze stałymi klientami może przyczynić się do tego, że zaufanie do placówek medycznych wzrośnie. To z kolei ma sprawić, że wykrywalność nadciśnienia będzie szybsza.

REKLAMA

– Ten model pomoże zburzyć bariery, które oddzielają społeczność afroamerykańską od reszty, takie jak brak zaufania wobec systemu opieki zdrowotnej, będący wynikiem historycznych niesprawiedliwości. Ma też za cel udowodnić, że jeśli temu systemowi zaufamy, może on przynieść efekty, które odmienią nasze życie – komentuje Jarod Parrish, farmaceuta i jeden z prowadzących badania.

REKLAMA

Tymczasem nadciśnienie stanowi coraz poważniejszy problem – przez lekarzy nazywane jest nawet „cichym zabójcą”. Wszystko dlatego, że, jak komentuje David Harrison, ordynator oddziału Farmakologii Klinicznej na VUMC i główny badacz w tej dziedzinie:

– Nie daje ono żadnych symptomów, aż do dnia, w którym chory dostanie udaru albo ataku serca, albo nie rozwiną się u niego poważne problemy z nerkami – dodaje.

Pomiar ciśnienia w sprzyjającym środowisku

Nowe prace badawcze wzorowane są na badaniach prowadzonych przez specjalistę od nadciśnienia, Ronalda G.Victor, MD. Jako pierwszy udowodnił on, że usługi medyczne związane z pomiarami ciśnienia, jeśli dostarczane w sprzyjającym środowisku, mogą mieć pozytywny wpływ na afroamerykańską społeczność, która boryka się z wyższymi wynikami ciśnienia, prowadzącymi często do komplikacji, a nawet śmierci. Ostatnie z badań, jakie opublikował w 2018 roku Victor, pokazało, że 60 procentom uczestników z 60 zakładów fryzjerskich udało się przywrócić właściwy poziom ciśnienia w ciągu 6 miesięcy,

W Nashville, do badania zaproszeni zostali klienci 8 lokalnych zakładów fryzjerskich, którzy nie mieli dotychczas mierzonego ciśnienia. Będą oni mogli przez 6 miesięcy spotykać w zakładzie wykwalifikowanego specjalistę, który pozostanie do ich dyspozycji.

– Zdecydowałem się uczestniczyć w tym projekcie, ponieważ dostrzegam prawdziwą potrzebę, by świadomość chorób związanych z nadciśnieniem rosła. Wielu ludzi z mojej społeczności jest nieświadomych swojej kondycji zdrowotnej. Cieszę się, że w ten sposób, biorąc udział w procesie leczenia, będę mógł dać ludziom szansę edukacji, a także narzędzia, które pomogą w walce z nadciśnieniem – podkreśla Jamal Stewart, właściciel jednego z punktów fryzjerskich,

Źródła: AM/newswise.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych