REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 1 lutego 2019

Farmaceuci wywożą leki z Holandii do Niemiec

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Holandia zmaga się z problemem niedoboru leków. Okazuje się, że tamtejsi aptekarze eksportują je do Niemiec i to w ilościach większych niż hurtownie. Udział w tym procederze może brać od 40 do 100 farmaceutów.

W 2018 roku prawie 800 leków nie było dostępnych w holenderskich aptekach przez co najmniej 2 tygodnie. Niedobory wynikają z różnicy ich cen między poszczególnymi krajami. W rezultacie holenderskich aptekarzom opłaca się sprzedawać je do Niemiec. I robią to hurtowo.

– Wiem, że niektórzy farmaceuci zamawiają i eksportują większe ilości leków od hurtowników. Dostawca działa w tym momencie w dobrej wierze, ale to farmaceuta kupuje ciągle od różnych dostawców. Krążą pogłoski, że udział w tym bierze od 40 do 100 farmaceutów – mówi Jan Broeren, prezes stowarzyszenia mniejszych firm farmaceutycznych GLN.

REKLAMA

Stowarzyszenie farmaceutów KNMP przyznaje, że słyszało o tych pogłoskach. Aptekarze nie potwierdzają ich jednak.

REKLAMA

– Jeśli członek stowarzyszenia ma odpowiednie pozwolenie, może eksportować leki – przyznaje dyrektor KNMP, Eric Janson.

Tymczasem Inspektor ds. Opieki zdrowotnej i młodzieży twierdzi, że apteki sprzedają za granicę leki bez licencji hurtowej lub producenta. Przyznaje jednak, że nie ma podstawi by sądzić, że to zjawisko masowe.

Z powodu braków leków w aptekach, część farmaceutów sprowadza je w ramach importu równoległego. Okazuje się, że część z nich przyjeżdża z Niemiec, w oryginalnych holenderskich opakowaniach.

– Kiedy zaczęło brakować pigułek antykoncepcyjnych, to postanowiliśmy importować je z Niemiec. W zamówieniu dostałem Microgynon w holenderskim pudełku — mówi jeden z farmaceutów z Południowej Holandii.

Microgynon w Holandii kosztuje około 1,90 euro. Za ten sprowadzany z Niemiec, apteki płacą 9,90 euro.

Źródło: ŁW/mojaniderlandia.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych