REKLAMA
Autor: Paulina Górniak Opublikowano: 12 września 2018

Farmaceuta i żywienie – skąd czerpać wiedzę?

Artykuł pochodzi z serwisu
Pewnie część z Was się zastanawia, jak postawić swoje pierwsze kroki w temacie żywienia lub jak rozpocząć i organizować działalność pracowni żywienia pozajelitowego, tak by nie czuć się przy tym jak wśród czarnej magii i by nie mieć poczucia, że uczymy się „na żywym organizmie”. Wprawdzie temat jest poruszany w trakcie studiów, ale jego zakres mocno zależy od wybranego bloku programowego czy uczelni, na której się studiuje. Jest parę prostych i sprawdzonych sposobów!

Literatura

Sposób podstawowy i najłatwiej dostępny – literatura. Znajdziemy wśród niej takie oczywistości jak charakterystyki produktu leczniczego wszystkich używanych preparatów czy akty prawne regulujące pracę pracowni żywieniowej, ale jest także parę pozycji obowiązkowych i bardziej obszernych.

Podstawą w codziennej praktyce są dwie pozycje:

REKLAMA
  • Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Standardy Żywienia dojelitowego I pozajelitowego, Krakowskie Wydawnictwo Scientifica Sp. z o.o. 2014
  • Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne; Farmaceutyczne standardy sporządzania mieszanin do żywienia pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego; Krakowskie Wydawnictwo Scientifica Sp. z o.o. 2017

Standardy dostarczają podstawowych definicji i zalecanych sposobów postępowania. Będą swojego rodzaju drogowskazem, jeśli chodzi o wymagania stawiane pracowniom żywieniowym i akty prawne regulujące ich pracę. Będą również pomocą w opracowaniu procedur postępowania oraz obowiązującego w danej placówce wzoru recepty i etykiety na worki z mieszaniną odżywczą. Znajdują się tam ponadto zagadnienia związane z badaniami mikrobiologicznymi personelu i przestrzeni pracy oraz dotyczące postępowania z powstałymi odpadami. Wszystkie te elementy zostały szczegółowo omówione i wymagają jedynie dostosowania do panujących w danym miejscu warunków i możliwości.

REKLAMA

W Standardach farmaceutycznych dużo miejsca zostało poświęcone samemu przygotowywaniu mieszanin do żywienia pozajelitowego. Omówiony został prawidłowy sposób sporządzania, kolejność dodawania poszczególnych składników, techniki sporządzania, a nawet zalecane przy tym wyroby medyczne – zaczynając od wyboru igieł, a kończąc na zabezpieczeniu worka przed „nieautoryzowanymi dodatkami”, które mogłyby mieć miejsce na oddziałach szpitalnych. Dużo miejsca zostało również poświęcone przemysłowym workom dwu- i trójkomorowym. Poza omówieniem sposobu aktywacji wszystkich dostępnych na runku typów worków, zamieszczony został obszerny dodatek z tabelami parametrów, stabilności i bezpiecznej suplementacji wszystkich worków. W czytelny sposób przedstawione zostały zawartości obecnych w mieszaninach składników, ich zawartości maksymalne i możliwe do dodania ilości. Przedstawione zostały również dodatkowe składniki, dla których zbadana jest zgodność i stabilność, wraz z okresami, przez jakie aktywowane worki będą zachowywały stabilność fizykochemiczną, co jest kluczowe przy sporządzaniu mieszanin na zapas, np. w przypadku domowego żywienia pozajelitowego

Kolejna godna polecenia pozycja, ale już bardziej obszerna, to Podstawy żywienia klinicznego wydawnictwa Scientifica, tzw. „ESPEN Blue Book”, książka Europejskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. W sposób jednocześnie dość szczegółowy i przystępny przedstawia wiele zagadnień z dziedziny żywienia, znajdziemy w niej również odniesienia do publikacji i badań, na których opiera się każdy z rozdziałów.

Konferencje i zjazdy towarzystw naukowych

Jeden z wydajniejszych sposobów przyswajania wiedzy – udział w konferencjach i szkoleniach. Są okazją zarówno do śledzenia najnowszych doniesień, jak i wymiany doświadczeń między różnymi pracowniami. Dają możliwość dopytania o pewne kwestie prelegentów, praktyków, przedstawicieli firm farmaceutycznych.

Przykładami tu będą:

  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa Sekcji Żywienia Do- i Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – w tym roku jeszcze przed nami jej XIII edycja. Odbędzie się w Warszawie, dn. 16-17 listopada, a jej tematem przewodnim będzie „Wsparcie żywieniowe i żywienie kliniczne elementami terapii onkologicznej”.
  • Zjazd i Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu – tegoroczna edycja, XX Zjazd POLSPENu już za nami. Odbył się on w Jachrance, w dniach 14-16 czerwca. Wydarzenie to przeznaczone jest nie tylko dla farmaceutów, jest więc okazją do zintegrowania z innymi zawodami medycznymi zaangażowanymi w temat żywienia klinicznego, a także do pewnego poszerzenia horyzontów, pozwalającego lepiej się „dogadać” w codziennej pracy z lekarzami i pielęgniarkami.
  • Kongres Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego – przed nami VIII Kongres PTŻK, który będzie miał miejsce już od 11 do 13 października w Iławie. Tak jak Zjazd POLSPENu, nie jest to wydarzenie ograniczone do żywienia pozajelitowego i przeznaczone wyłącznie dla farmaceutów, również jest więc okazją do poszerzenia wiedzy nie tylko „farmaceutycznej” i integracji z innymi zawodami medycznymi.

Dla zainteresowanych tematem żywienia w pediatrii warte uwagi będą również Zjazdy i Konferencje Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci.

Kształcenie

Komu nadal mało, może znaleźć także kursy i szkolenia w temacie żywienia klinicznego. Niektóre kursy organizowane są przy okazji kongresów i konferencji, inne organizowane są bezpośrednio przez niektóre pracownie żywienia pozajelitowego.

Kolejne opcje to m.in. kurs specjalizacyjny z zakresu żywienia pozajelitowego organizowany w ramach specjalizacji z farmacji szpitalnej, a także studia podyplomowe, takie jak Żywienie kliniczne i opieka metaboliczna, organizowane przez Uniwersytet Jagielloński oraz Żywienie Kliniczne, organizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych