Farmaceuta nauczy chorego jak używać inhalatora. Pilotaż już w przyszłym roku…

Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zapowiada, że w przyszłym roku zostanie uruchomiony pilotaż opieki farmaceutycznej dla osób z astmą w postaci wprowadzenia instruktażu dotyczącego właściwej obsługi inhalatora. Podobny pilotaż w Turcji przyniósł rewelacyjne efekty.
Pilotaż przeprowadzony w Turcji pokazał, że opieka farmaceutyczna przynosi konkretne oszczędności w systemie ochrony zdrowia (fot. MGR.FARM)
Wiceprezes NRA podał, że w związku z planem uruchomienia pilotażu przeszkolono blisko 100 kierowników aptek z zakresu opieki farmaceutycznej z Warszawy i okolic – pisze dzisiaj serwis Prawo.pl.
Podobne szkolenia są prowadzone w 12 krajach. Natomiast opieka farmaceutyczna działa m.in.: w USA, Kanadzie, Australii, krajach skandynawskich, Anglii, Holandii czy Portugalii.
Efekty pilotażu opieki farmaceutycznej w Turcji
Podobny pilotaż opieki farmaceutycznej dla pacjentów chorych na astmę i POChP prowadzono w Turcji i trwał on dziewięć miesięcy. Program polegał na tym, że farmaceuci pokazywali pacjentom jak prawidłowo używać inhalatora.
– Okazało się, że ponad 90 proc. pacjentów nie korzystało z inhalatorów w prawidłowy sposób – mówi Dr Arijana Meštrović, zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP), międzynarodowy konsultant Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). – Pilotaż przeprowadzony w Turcji pokazał, że opieka farmaceutyczna przynosi konkretne oszczędności w systemie ochrony zdrowia. Po wprowadzeniu w aptekach instruktażu dotyczącego inhalatorów, wyniki spirometryczne pacjentów się poprawiły.
O 40 proc. spadło zużycie sambutamolu, czyli leku stosowanego przy zaostrzeniu choroby. To dowód na to, że dzięki opiece farmaceuty, terapia podstawowa dawała lepsze efekty
Zanim podobny pilotaż opieki farmaceutycznej ruszy w naszym kraju, konieczne są zmiany legislacyjne.
– Musi się zmienić otoczenie prawne, bo brakuje odpowiednich przepisów – mówi Michał Byliniak. – Najważniejsze to musi zostać znowelizowana ustawa o zawodzie farmaceuty. Takie prace toczą się w ministerstwie zdrowia i są na ukończeniu – powiedział.
Polscy farmaceuci czekają na ustawę o zawodzie
Byliniak dodaje, że w noweli miałoby zostać zdefiniowane czym farmaceuta może się zajmować. Muszą tan się znaleźć także odpowiedzi na takie pytania jak: czy aptekarz może mierzyć poziom cukru we krwi pacjenta, czy może pracować na materiale biologicznym?
– By wprowadzić opiekę farmaceutyczną, trzeba także zmienić rozporządzenia. One definiują, że apteki muszą mieć pomieszczenie szkoleniowe. Wystarczy by te pomieszczenia stały się szkoleniowo-konsultacyjne i wtedy 80 proc. aptek będzie miało, gdzie przyjąć pacjenta w ramach opieki farmaceutycznej – mówi Byliniak.
Więcej na ten temat pisze serwis PRAWO.PL
Artykuł Farmaceuta nauczy chorego jak używać inhalatora. Pilotaż już w przyszłym roku… pochodzi z serwisu mgr.farm

