Farmaceuta trafił na Aleję Sław warszawskiej Pragi | farmacja.pl

Farmaceuta trafił na Aleję Sław warszawskiej Pragi

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-04 11:20:00 /

Na ulicy Stalowej na Pradze pojawiła się nowa atrakcja. Warszawa zyskała swoją własną Aleję Sław. Można na niej znaleźć nazwisko pewnego warszawskiego farmaceuty...

Odsłonięcie Praskiej Galerii Sław miało miejsce w trakcie obchodów Święta Ulicy Stalowej i Nowej Pragi. Od tamtej pory mieszkańcy dzielnicy, przechodnie mogą podziwiać tablice z nazwiskami zasłużonych dla Pragi osób. Na każdej z nich znalazł się napis Praga, nazwisko osoby i krótka o niej informacja. Pojawił się tam między innymi założyciel Nowej Pragi - Ksawery Konopacki, wychowawca i pedagog - Helena Rzeszotarska, literaci - Władysław i Sabina Sebyłowie, sprawiedliwi wśród narodów świata - Antonia i Jan Żabińscy, architekci - Helena i Szymon Syrkusowie, publicysta i satyryk - Stefan "Wiech" Wiechecki, a także... farmaceuta i społecznik - Julian Różycki.

Różycki był warszawskim farmaceutą i właścicielem kilku aptek. Urodzony 11 marca 1834 r., zmarł 23 kwietnia 1919 r. Julian Różycki w listopadzie 1853 r. ukończył Warszawską Szkołę Farmaceutyczną, a w 1859 r. zdobył tytuł magistra farmacji na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie. Prowadził aptekę przy ul. Brukowej 31 (obecnie Okrzei).
Warszawski farmaceuta był też opiekunem VII Ochrony (przedszkola) przy ul. Sprzecznej, zajmował się Salą Ochrony Sierot przy ul. Brukowej, zorganizował Kasę Groszowych Oszczędności i Bezpłatną Czytelnię, wspomagał "Ogródek dziecięcy" przy ul. Szerokiej (obecnie Kłopotowskiego), partycypował w kosztach Szpitala Najświętszej Maryi Panny, uzyskał zgodę władz rosyjskich na założenie na terenie Pragi gimnazjum męskiego (dzisiejsze LO im. Władysława IV).

Był również założycielem Bazaru Różyckiego - targowiska o powierzchni 15 tys. metrów kwadratowych - powstałego w 1901 r. między ulicami: Targową, Ząbkowską i Brzeską (na terenie posesji należącej do Różyckiego). Zmarł w Warszawie w wieku 85 lat. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim.

Źródło: naszemiasto.pl / Wikipedia

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj