Farmaceuta w Irlandii: rola PSI, IIOP oraz IPU w kształceniu ciągłym | farmacja.pl

Farmaceuta w Irlandii: rola PSI, IIOP oraz IPU w kształceniu ciągłym

Autor: Anna Zacharzewska / Opublikowano: 2018-04-30 09:50:00 /

W Irlandii, podobnie jak w Polsce istnieje obowiązek kształcenia ciągłego. Dokumentowanie tego odbywa się to na platformie IIOP – Irish Institute of Pharmacy, która jest dostosowana do tworzenia tzw. cykli CPD (Continuing Professional Development cycles).

W takim cyklu (ilustracja wyżej) opisujemy naszą wiedzę przed ukończeniem danego kursu/webinaru/uczestnictwem w konferencji, po jego ukończeniu oraz jak wykorzystaliśmy nabytą wiedzę w codziennej praktyce. PSI (Pharmaceutical Society of Ireland) co roku losowo wybiera kilka procent farmaceutów, których cykle (tworzące e-portfolio) zostaną skontrolowane, a niektórych z nich zaprasza do swojej siedziby, żeby omówić ich rozwój w danym roku (4 cykle w danego roku i jeden z roku wstecz). Tajemnicą poliszynela jest, że przepytują ostro, co jest wystarczającą motywacją, żeby wybrać się na te cztery kursy w roku czy chociażby ukończyć je online.

I tak na przykład, kiedy ukończyłam szkolenie dot. szczepień na grypę stworzyłam jeden cykl CPD i załączyłam otrzymany certyfikat. IIOP nie tylko ‘obsługuje’ dodawanie cykli, ale również organizuje szkolenia on-line, jak i na żywo. Jest ich naprawdę sporo (większość za darmo) i to daje dużą swobodę – dokształcam się w tej dziedzinie, w której nie czuję się pewnie.
IPU – Irish Pharmacy Union to organizacja zrzeszająca farmaceutów pracujących w aptekach otwartych i reprezentująca ich interesy, jak również dbająca o ich edukację, jak i o edukację społeczeństwa (np. Akcje edukacyjne np. ‘Ask your pharmacist first’ w telewizji, radio i social mediach). Dla nowo zarejestrowanych farmaceutów pierwszy rok członkostwa jest za darmo, a kolejny (dane dla farmaceuty niebędącego kierownikiem) to ‘jedyne’ 307.50 euro rocznie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to dużo pieniędzy. Jednak kiedy wyliczyłam wszystkie benefity, które wynikają z członkostwa, to naprawdę warto się zastanowić. Korzyści z bycia członkiem IPU są bowiem następujące:

kalendarz na dany rok w formie książki,
comiesięczna gazetka ‘IPU Review’ przysyłana do domu lub do apteki,
cotygodniowy wysyłany na e-mail newsletter ‘IPU News’,
karta zniżkowa Countdown uprawniająca do rabatów na wiele usług od gastronomii i hoteli po ubezpieczenia i rachunki za energię
zniżki na kursy i konferencje organizowane przez IPU (głównie o tematyce marketingowo-prawnej) https://ipu.ie/home/training-and-events/courses-available/
i najważniejsze – w większości bezpłatny udział w IPU Academy.

IPU Academy organizuje spotkania, jak i webinary o tematyce ważnej dla praktyki w aptece otwartej. I tak np. wiosną 2018 na podstawie feedbacku od uczestników z sesji zimowej wybrano dyslipidemię, migotanie przedsionków, najnowsze informacje o PPI, zaburzenia tarczycy i mukowiscydozę. Oczywiście można też zapisać się na akademię nie będąc członkiem (za 150euro - dane na rok 2018). Po ukończeniu kursu dostajemy certyfikat, co, jak wspomniałam wyżej, przydaje się bardzo do udokumentowania cykli CPD.

Podsumowując, kształcenie ciągłe w Irlandii jest bardziej merytoryczne (farmakologiczne) i mniej skoncentrowane na produkcie niż w Polsce. Jest zupełnie niezależne od firm farmaceutycznych i skupia się na podniesieniu kompetencji farmaceuty. Jest przygotowywane przez farmaceutów i lekarzy dla farmaceutów. Skutkiem tego, jest też bardziej profesjonalne. Co prawda jako młody magister nie uczestniczyłam w wielu konferencjach w Polsce, ale zazwyczaj miałam poczucie pewnego ‘zbrukania’, kiedy z grzeczności potakujemy głową często niewykształconemu farmaceutycznie przedstawicielowi w zamian za torbę darmowych produktów i obiad.

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj