REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 lutego 2020

„Farmaceuta” – wstrząsający serial dokumentalny już dostępny na Netflixie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od wczoraj na Netflixie można oglądać miniserial dokumentalny pod tytułem „Farmaceuta”. Jego bohaterem jest autentyczny amerykański farmaceuta, który od blisko 20 lat toczy walkę z koncernami farmaceutycznymi odpowiedzialnymi za kryzys opioidowy. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich przedstawicieli systemu ochrony zdrowia…

Dan Schneider – farmaceuta z Luizjany – w 1999 roku stracił syna, który został zastrzelony przez dilera narkotyków. Nowoorleańska policja uchodziła w tym czasie za najbardziej opieszałą i skorumpowaną w całych Stanach Zjednoczonych. Schneider widząc bezradność policjantów zdecydował się na własną rękę odszukać zabójcę swojego syna. Niejednokrotnie ryzykując życie, ostatecznie doprowadził do jego schwytania i skazania. Mimo to nie zaznał spokoju, a tragiczna śmierć syna uzależnionego od narkotyków nie dawała mu spokoju. Szczególnie, że będąc farmaceutą z przerażeniem obserwował rosnącą sprzedaż leków z oksykodonem i uzależniających się od niego młodych ludzi. Postanowił więc wypowiedzieć wojnę koncernom odpowiedzialnym za kryzys opioidowych w USA (czytaj również: Amerykański sen, opioidowy koszmar).

Serial dokumentalny „Farmaceuta” pokazuje jego zmagania z rodzinną tragedią, nieudolnym wymiarem sprawiedliwości i polityką wielkich koncernów. W niemal najdrobniejszych szczegółach poznajemy drogę, jaką pokonał Schneider do skazania zabójcy jego syna, a później wsłuchujemy się w jego rozmowy z lekarzami i przedstawicielami firm farmaceutycznych. A wszystko dzięki niezwykłej drobiazgowości i metodyczności farmaceuty, który przez 20 lat swojej krucjaty, zgromadził tysiące godzin nagrań.

REKLAMA

„Farmaceuta” pokazuje postać niezłomnego człowieka, dla którego rodzinna tragedia stała się punktem zwrotnym w życiu. Serial obnaża ludzką hipokryzję i niepohamowaną chciwość. Jednocześnie udowadnia istnienie ludzi, którzy są gotowi poświęcić wiele, by uchronić innych przed tragedią, jakiej sami doświadczyli. „Farmaceuta” obnaża mechanizmy stojące za kryzysem opioidowym i daje wskazówki, jak uniknąć powtórki z niego w innych krajach (czytaj również: Szefowie firmy farmaceutycznej rozpętali epidemię? Są zarzuty…).

REKLAMA


Źródło: ŁW/Netflix

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych