REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 lipca 2019

Farmaceuta wystawi pacjentowi receptę na leki refundowane

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Znajduje się w nim wiele rewolucyjnych rozwiązań, które zwiększają rolę farmaceuty w systemie ochrony zdrowia. Jedną z nich jest możliwość wypisania przez farmaceutę recepty, w oparciu o „receptę kontynuowaną” wystawioną przez lekarza. Na czym będzie to polegało?

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty to dokument, na który środowisko aptekarskie czeka już od wielu lat. Stworzyli go eksperci w ramach zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia 27 października 2017 r. Prace nad nim zostały ukończone 16 stycznia i od tego czasu nad projektem pracowało ministerstwo zdrowia (czytaj więcej: Minister Zdrowia otrzymał projekt ustawy o zawodzie farmaceuty!). Wczoraj projekt po raz pierwszy ujrzał światło dzienne i został oddany do konsultacji publicznych. Opinie na temat jego zawartości będą zbierane przez resort zdrowia przez najbliższe 21 dni (czytaj więcej: Konsultacje publiczne ustawy o zawodzie farmaceuty potrwają 21 dni).

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty liczy sobie 91 stron, z czego 20 stron stanowią zmiany w innych ustawach. Niewiele krótsze jest jego uzasadnienie, które ma 62 strony. Dokument jest obszerny i zawiera kilka rewolucyjnych zmian, o które środowisko farmaceutyczne apelowało już od dawna. Jedną z nich jest możliwość wystawiania recept na leki refundowane w aptekach. Możliwe to będzie dzięki tzw. recepcie kontynuowanej (czytaj więcej: PILNE: Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty w konsultacjach publicznych!)

REKLAMA

Lekarz wystawi „receptę kontynuowaną”, a farmaceuta…

W ramach ustawy o zawodzie farmaceuty przewidziano szereg zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne. Jedna z nich zakłada wystawianie przez lekarzy „recept kontynuowanych”. Wystawiane będą one w formie elektronicznej, a uprawniony farmaceuta będzie mógł na ich podstawie, w ramach sprawowania opieki farmaceutycznej, wystawić własną receptę na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne (czytaj również: Refundowana recepta od farmaceuty? – opinia Naczelnej Izby Lekarskiej).

REKLAMA

Farmaceuta wystawi w takich sytuacjach receptę na podstawie zapisanego w SIM (System Informacji Medycznej) zlecenia lekarza dotyczącego kontynuacji terapii produktem leczniczym, środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobem medycznym, przepisanym na recepcie kontynuowanej. Będzie mógł to zrobić w terminie określonym przez lekarza wystawiającego receptę kontynuowaną, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty wystawienia tej recepty.

Jednocześnie łączna ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego, na recepcie od farmaceuty, nie będzie mogła przekroczyć ilości niezbędnej pacjentowi do 360-dniowego okresu stosowania. Wyliczany on będzie na podstawie sposobu dawkowania określonego na recepcie kontynuowanej, przy czym ilość produktu leczniczego na jednej recepcie nie może przekraczać ilości niezbędnej do stosowania w okresie określonym przez lekarza.

Z treści projektu ustawy o zawodzie farmaceuty wynika też, że farmaceuta będzie mógł wystawić pacjentowi receptę, po wykonaniu przez siebie testu diagnostycznego, pomiaru ciśnienia krwi lub innej czynności w ramach sprawowania opieki farmaceutycznej. Pod warunkiem jednak, jeśli lekarz wystawiający receptę kontynuowaną zleci ich wykonanie.

Jak będzie wyglądać recepta od farmaceuty?

Recepty wystawiane przez farmaceutów będą wystawiane w postaci elektronicznej. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przewiduje ich wystawianie także w formie papierowej, ale tylko w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego lub wystawiania recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości. Recepty w formie papierowej będą wystawiać także, farmaceuci „będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, przenoszący się po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty”. Projekt ustawy nie zawiera jednak wzoru takiej recepty papierowej.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych