REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 listopada 2018

Farmaceutka będzie patronką ronda w Łodzi

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Maria Jasińska, żyjąca w czasach II wojny światowej farmaceutka i harcerka, zostanie patronką ronda u zbiegu al. Włókniarzy i ul. 11 Listopada na Radogoszczu. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawiły dwie radne SLD.

Maria Jasińska była harcerką i farmaceutką, która w okresie II wojny światowej pracowała w aptece „Pod Łabędziem” w Łodzi (fot. Wikimedia Common)

Małgorzata Niewiadomska-Cudak i Małgorzata Moskwa-Wodnicka, radne SLD w Łodzi, postanowiły uhonorować Marię Jasińską patronatem łódzkiego ronda przy al. Włókniarzy. Tę kandydaturę i to miejsce wskazali także sami mieszkańcy Łodzi.

REKLAMA

Maria Jasińska była harcerką i farmaceutką, która w okresie II wojny światowej pracowała w aptece „Pod Łabędziem” przy zbiegu ul. Wólczańskiej i ul. 6 Sierpnia, a mieszkała przy ul. Żytniej. Odznaczyła się niemałym bohaterstwem, za co zapłaciła najwyższą cenę. Pomagała jeńcom, wysyłała paczki za granicę do łagrów i obozów jenieckich.

REKLAMA

Niemcy aresztowali ją za działalność konspiracyjną i skazali na karę śmierci przez powieszenie. Do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Młoda farmaceutka pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Przy aptece, w której pracowała, ma już swoją tablicę pamiątkową.

To kontynuacja upamiętniania kobiet w Łodzi w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą nadania kobietom w Polsce praw wyborczych. W 2018 roku już blisko 10 łódzkich miejsc zyskało kobiece patronki, takie jak Irena Tuwim (skwer na rogu ulic Lipowej i Andrzeja Struga), Alina Margolis-Edelman (skwer przy ul. Jaracza i Kilińskiego) oraz Barbara Wachowicz-Napiórkowska (skwer na rogu ul. Rewolucji 1905 r. i Kilińskiego). Radne mają nadzieję, że ten zwyczaj będzie kontynuowany.

Źródło: IK/uml.lodz.pl

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych