REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 4 grudnia 2018

Farmaceutka nie odpowie za złamanie zakazu reklamy

Artykuł pochodzi z serwisu

Sprawę skierował do Sądu Aptekarskiego Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. Dotyczyła ona kierowniczki apteki, w której powadzona była niedozwolona reklama. Farmaceutka miała zgłaszać wątpliwości dotyczące wywieszenia plakatu reklamowego, jaki  do apteki przesłał zarząd spółki, do której należała apteka. Kobieta zwróciła się nawet do Zarządu z oficjalnym pismem w tej sprawie. Wskazała w nim, że jest świadoma odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa i poprosiła o zaprzestanie przesyłania plakatów reklamowych.

W odpowiedzi została zapewniona przez Zarząd, że podejmowane działania każdorazowo poprzedzano analizą i są zgodne z obowiązującymi przepisami. Farmaceutka zaufała tej opinii swojego pracodawcy.

Z materiałów zgromadzonych w sprawie wynika, że farmaceutka wywiesiła tylko jeden plakat reklamowy, po czym zaprzestała tego typu działań. Jednocześnie na plakacie umieszczono lek, który był dostępny bez recepty.

REKLAMA

– Nie można jednak zapominać, iż mgr farm. zachowała się w sposób niewłaściwy względem innego farmaceuty, który zasygnalizował problem z wywieszeniem plakatu reklamowego – czytamy w uzasadnieniu wyroku sądu. – Pomimo jego wyraźnych próśb nie skontaktowała się z nim.

REKLAMA

Farmaceutka nie była nigdy karana i dotychczas nienagannie sprawowała funkcję kierownika apteki. Sąd aptekarski zwrócił też uwagę na to, że wywiązuje się z obowiązku opłacania składek na rzecz WOIA. Na jej korzyść działał również fakt, że w pełni współpracowała z Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. Poza tym przyznała się do zarzucanego jej czynu.

– Obwiniona nie powinna jednak polegać jedynie na zapewnieniach Spółki lecz zwrócić się do Okręgowej Izby Aptekarskiej – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Ponadto, Sąd analizując całość sprawy stwierdził, że farmaceutka nie działała z zamiarem popełnienia przewinienia zawodowego. Sprawę ostatecznie umorzono.

Źródło: ŁW/Okręgowy Sąd Aptekarski WOIA

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych