REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 27 grudnia 2019

FDA: Gabapentynoidy i opioidy to zabójcza mieszanka

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) wydał nowe ostrzeżenie dotyczące możliwych problemów z oddychaniem w przypadku łączenia leków z grupy gabapentyn oraz opioidów. Stosowne ostrzeżenia będą musiały znaleźć się w ulotkach obu grup leków.

Poważne problemy z oddychaniem, prowadzące nawet do śmierci, mogą pojawić się u pacjentów stosujących jednocześnie gabapentynoidy i opioidowe leki przeciwbólowe dostępne na receptę lub inne leki działające depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy. Problem może dotyczyć również osób starszych lub pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego, takie jak POChP.

Decyzja o wprowadzeniu nowych ostrzeżeń do ulotek leków opiera się na przeglądzie danych z wielu źródeł, w tym opisów przypadków, badań obserwacyjnych, badań na ludziach i badań na zwierzętach. Dotyczą one takich substancji jak gabapentyna i pregabalina. Leki te są zatwierdzone do leczenia szeregu dolegliwości: padaczki, neuralgii popółpaścowej (ból po półpaścu), bólu neuropatycznego związanego z neuropatią cukrzycową, fibromialgii, uogólnionego zaburzenia lękowego i zespołu niespokojnych nóg.

REKLAMA

Niektórzy lekarze przepisują również gabapentynoidy do stosowania poza wskazaniami w leczeniu bezsenności, migreny, fobii społecznej, paniki, manii, choroby afektywnej dwubiegunowej i odstawienia alkoholu (czytaj również: Na ból nie tylko leki przeciwbólowe).

REKLAMA

– Wraz z ewolucją kryzysu opioidowego przewidywanie nowych problemów lub badanie tych już stwierdzonych, wymaga badania efektów niewłaściwego użycia leków już przy pierwszych niepokojących sygnałach – powiedział dr Douglas Throckmorton, zastępca dyrektora ds. Programów regulacyjnych w FDA Centrum oceny leków i badań.

Wskazuje on, że pojawiły się doniesienia o poważnych konsekwencjach jednoczesnego stosowania gabapentynoidów i opioidów. Wraz z nowymi ostrzeżeniami o potencjalnych zagrożeniach związanych z oddychaniem, FDA nakazała producentom leków przeprowadzenie badań klinicznych w celu dalszej oceny ryzyka nadużywania gabapentinoidów, szczególnie w połączeniu z opioidami, ze szczególnym naciskiem na ocenę zagrożeń związanych z oddychaniem (czytaj również: 10 znanych leków w nietypowych wskazaniach).

Z danych FDA wynika, że w latach 2012-2016 liczba pacjentów, którzy stosowali gabapentynę wzrosła z 8,3 miliona do 13,1 miliona rocznie. Jednocześnie iczba pacjentów przyjmujących pregabalinę wzrosła z 1,9 miliona do 2,1 miliona rocznie.

Źródło: ŁW/drugs.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych