REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 października 2020

FIP: farmaceuci mogą pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W opublikowanym wczoraj raporcie, FIP podkreśla znaczenie farmaceuty w walce z zanieczyszczeniem powietrza i jego wpływem na zdrowie w społeczeństwie. Wyróżnia także najważniejsze przeszkody – a więc brak odpowiednich szkoleń i finansowania.

O czym mówi raport

Raport opiera się na badaniach przeprowadzonych w organizacjach farmaceutycznych w 62 krajach między majem a czerwcem tego roku. Wynika z niego, że choć farmaceuci promują na liczne sposoby zdrowie układu oddechowego – np. wspierając odpowiednie przyjmowanie leków oraz dostarczając terapię niefarmakologiczną – to jedynie 5% z nich szuka możliwości, by dyskutować i zarządzać problemem wpływu zanieczyszczenia powietrza na tego rodzaju choroby (czytaj też: Niemcy: rolą farmaceuty jest kształtowanie ekologicznego podejścia pacjentów względem leków).

Z kolei wśród najistotniejszych przeszkód, by przejąć bardziej odpowiedzialną rolę, wskazuje raport przede wszystkim na brak wiedzy oraz potrzebę dalszych szkoleń. Na drugim miejscu, znalazł się brak odpowiedniego finansowania.

REKLAMA

Znaczenie proaktywnej postawy

Według Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenie powietrza stanowi największe ryzyko związane ze środowiskiem naturalnym dla zdrowia – z 9 na 10 osobami, które każdego dnia wdychają zanieczyszczone powietrze – mówił Goncalo Sousa Pinto z FIP. – Wynika stąd oczywista potrzeba, by farmaceuci odpowiadali i zarządzali nie tylko chorobami i symptomami związanymi z układem oddechowym, ale także, by wykazali się proaktywną postawą, jeśli chodzi o walkę z zanieczyszczeniem powietrza. 

REKLAMA

Ma to być więc także apel do organizacji zawodowych, w tym także do FIP, by te przygotowały odpowiednie wytyczne, które wspierałyby tak bardzo potrzebną transformację w pracy lokalnych aptek (zobacz również: FIP ogłasza Cele Rozwoju dla sektora farmaceutycznego).

AM/pharmacymagazine.co.uk

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych