REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 17 września 2020

FIP: nie można zwlekać z umożliwieniem farmaceutom przeprowadzania szczepień

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Przemawiając podczas konferencji online FIP Virtual 2020 w tym tygodniu, Duggan miała podkreślać, że „nie ma czasu do stracenia, by zapewnić równy dostęp do szczepień i związanych z nimi usług wszystkim ludziom na całym świecie”.  Zaznaczyła także, że jest „etycznym i związanym z opieką zdrowotną obowiązkiem”, by poszerzać ofertę sposobów, w jaki można się zaszczepić, po to, by szczepienia objęły jak największą liczbę osób (czytaj również: FIP opowiada się za rozszerzeniem roli farmaceutów w przeprowadzaniu szczepień).

FIP wzywa rządy, by uznały i w pełni wykorzystały cały potencjał lokalnych aptek w strategiach dotyczących zdrowia publicznego, opieki zdrowotnej oraz tych związanych z zapobieganiem chorobom, w tym w szczepieniach – mówiła Duggan.

FIP ma także wzywać do „inwestowania w strategie, obejmujące usługi szczepienia przez wszystkie osoby, które mają do tego uprawnienia, w tym farmaceutów, tak by w pełni zintegrować ich jako część zespołu świadczącego usługi zdrowotne, i by zapewnić równy dostęp do szczepionek oraz zrównoważony rozwój tych usług”.

REKLAMA

Duggan dodała, że rządy powinny także wdrażać teraz odpowiednie rozwiązania legislacyjne, po to, by zagwarantować, że wszystkie osoby mające uprawnienia do szczepień, zostaną także zakwalifikowane do podawania szczepionki przeciw COVID-19 bądź w przypadku innych przyszłych pandemii, tak szybko, jak tylko taka szczepionka będzie dostępna. Wszystko po to, by „nikt nie został pominięty”, a także, by złagodzić ciężar spoczywający na systemach zdrowotnych, powodowany chorobami, którym dałoby się zapobiec za pomocą szczepień.

REKLAMA

Farmaceuci mogą odegrać jeszcze większą rolę w walce przeciwko COVID-19 i w nadchodzących w przyszłości pandemiach, i to w społecznościach, w których żyjemy – podkreślała Duggan.

Podniosła ona również kwestię tego, by rządy na całym świecie włączały farmaceutów w przygotowania do nadejścia kolejnej fali, a także w strategie odpowiadania na nią (zobacz także: FIP: Farmaceuci wyjdą z kryzysu COVID-19 silniejsi – muszą jednak pamiętać o solidarności).

AM/pharmacydaily.com.au

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych