REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 sierpnia 2019

Firma farmaceutyczna zapłaci 8 milionów funtów za naruszenie zasad konkurencji

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

The Competition and Markets Authority (brytyjski odpowiednik UOKiK) podejrzewa, że firma Aspen zapłaciła dwóm innym firmom farmaceutycznym, za powstrzymanie się od wprowadzania na brytyjski rynek swoich preparatów z fludrokortyzonu. Dzięki temu Aspen był jedynym dostawcą leku na rynku i mógł dyktować jego ceny.

Aspen ma zapłacić 8 mln funtów na rzecz NHS (National Health Service). To konsekwencja dochodzenia w sprawie nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić przy dostawach leku  fludrokortyzon. Firma sama zaproponowała zapłatę takiej kwoty w następstwie dochodzenia. CMA (The Competition and Markets Authority) podejrzewało, że producent leków naruszył przepisy dotyczące konkurencji, po tym jak zapłacił dwóm swoim rywalom za pozostanie poza rynkiem. To sprawiło, że Aspen był jedynym brytyjskim dostawcą fludrokortyzonu na rynku i był w stanie samodzielnie ustalać jego ceny (czytaj również: Zmowa producentów leków w USA. Zawyżali ceny nawet o 1000 proc.).

– Aspen może również zapłacić dodatkową grzywnę w wysokości 2,1 miliona funtów, jeśli CMA formalnie zdecyduje, że firma złamała prawo – informuje BBC News.

REKLAMA

Andrea Coscelli, dyrektor generalny CMA, powiedziała, że „niedopuszczalne jest, aby NHS i podatnicy, którzy je finansują musieli płacić miliony funtów więcej niż powinni za ten ratujący życie lek” (czytaj również: Bayer i Boehringer Ingelheim pod lupą UOKiK. Chodzi o Xarelto i Pradaxę…).

REKLAMA

Fludrokortyzon to silnie działający syntetyczny kortykosteroid, wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwświądowe, przeciwobrzękowe i mineralokortykotropowe. Działa około 100 razy silniej niż hydrokortyzon. Lek stosowany jest w leczeniu pierwotnej i wtórnej niewydolności kory nadnerczy (np. choroba Addisona, adrenalektomia).

Oprócz przekazania 8 milionów funtów na rzecz NHS, Aspen musi zapewnić, że w Wielkiej Brytanii będzie co najmniej dwóch dostawców fludrokortyzonu. Akcje firmy po opublikowaniu tej informacji spadły prawie o 7%.

Firma w oświadczeniu wydanym dla inwestorów zapewnia, że przekazanie pieniędzy NHS nie stanowi „przyznania się przez Aspen do jakiegokolwiek wykroczenia” na mocy prawa UE (czytaj również: UOKiK nie wie jak bardzo Solgar zawyżał ceny swoich suplementów).

Źródło: ŁW/BBC News
©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych