REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 1 października 2020

Fitoterapia zaburzeń miesiączkowania

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Bolesne skurcze, nieregularny cykl czy obfite krwawienie to często występujące zaburzenia miesiączkowania. Mogą być pierwszymi objawami chorób ginekologicznych, zaburzeń hormonalnych lub nowotworów. Choć nie zawsze zagrażają życiu, mogą znacznie zwiększać dyskomfort w okresie menstruacji. Zaradzić im można za pomocą naparów i preparatów roślinnych, które znajdziemy w każdej aptece. 

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Zaburzenia miesiączkowania

Wyróżnia się kilka rodzajów zaburzeń miesiączkowania. Należą do nich:

REKLAMA
 • nieregularny cykl miesiączkowy (za normę długości trwania cyklu przyjmuje się 21-35 dni)
 • zbyt długi czas trwania miesiączki (powyżej 10 dni)
 • obfite lub bardzo skąpe krwawienie
 • silne skurcze

Wymienione objawy mogą wskazywać na problemy z owulacją lub inne schorzenia. Do ich przyczyn należą m.in. zaburzenia równowagi hormonalnej, zaburzenia krzepnięcia, wady macicy czy niewydolność jajników. W przypadku braku bezpośredniej przyczyny lub przy niskim stopniu nasilenia objawów warto zasięgnąć fitoterapii. 

Bolesne i skąpe miesiączkowanie

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity to aromatyczna roślina często spotykana na łąkach, brzegach lasów czy przydrożach.  Znajduje zastosowanie w problemach trawiennych oraz ginekologicznych. Jest skuteczny w łagodzeniu bolesnego miesiączkowania i stanów skurczowych macicy. Stosowany w przypadku zatrzymania miesiączkowania przez czynniki przejściowe, takie jak stres, osłabienie, niedożywienie. Krwawnik wykazuje również korzystne działanie w zespole napięcia przedmiesiączkowego i w nieregularnym miesiączkowaniu. Surowcem farmaceutycznym jest ziele krwawnika (Herba Millefolii), zawierające olejek eteryczny bogaty w chamazulen. Występuje jako składnik preparatów złożonych i mieszanek ziołowych oraz jako surowiec do zaparzania.
Napar: W celu wykonania naparu należy zalać 3 szklankami wrzątku 2 czubate łyżki ziela, a następnie przecedzić. Gotowy napar pić porcjami.
W dolegliwościach takich jak napięcie przedmiesiączkowe, bolesne i skąpe miesiączkowanie, zaleca się napar z mieszanki równych części następujących surowców:

 • ziele przywrotnika
 • kwiat rumianku
 • kwiat jasnoty białej 
 • ziele pokrzywy
 • 2 części ziela krwawnika

Następnie 2 łyżki mieszanki ziół zalać 2,5 szklanki wrzącej wody. Pić porcjami w ciągu dnia. Napar będzie skuteczny również w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. 

W przypadku bolesnego miesiączkowania pomogą również preparaty z:

 • ziela pięciornika gęsiego
 • kory kaliny koralowej 
 • ziela serdecznika

Nadmierne krwawienie

Kalina koralowa

Kora kaliny koralowej (Viburni opuli) wykazuje działanie przeciwkrwotoczne i przeciwskurczowe na narządy rodne dzięki obecności garbników katechinowych. Znosi napięcie mięśni gładkich macicy i łagodzi uczucie bólu. Występuje w postaci torebek do zaparzania oraz wyciągu płynnego. 

Jasnota biała

Jasnota biała (Lamium album), zwana inaczej głuchą pokrzywą, zawiera wiele cennych leczniczo substancji: związki śluzowe, flawonoidy, fenolokwasy, garbniki, triterpeny, irydoidy. Działają osłaniająco, przeciwzapalnie oraz hamują mikrokrwawienia. Surowcami bogatymi w te substancje są ziele i kwiat. Wskazaniami do stosowania są obfite krwawienia miesiączkowe i krwawienia maciczne, a także upławy oraz stany zapalne pochwy i szyjki macicy.  Kwiat jasnoty białej występuje w postaci torebek do zaparzania. 

Tasznik pospolity

Choć uchodzi za chwast, tasznik pospolity to dobry środek przeciwkrwotoczny. Ziele tasznika (Herba Bursae pastoris) zawiera m.in. aminy biogenne, liczne aminokwasy, garbniki i flawonoidy. Wyciągi ze świeżego ziela znajdują zastosowanie w krwawieniach miesiączkowych, macicznych i w łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejszają również krwawienia  z przewodu pokarmowego, dróg moczowych i z nosa. Ziele tasznika można stosować w postaci naparów (3-5 g surowca/150 ml naparu), maceratów i nalewek.  

Przymiotno kanadyjskie

Jak sama nazwa wskazuje, roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, choć obecnie jest rozpowszechniona na całym świecie. Surowcem jest ziele (Herba Erigeronis), zawierające olejek lotny, flawonoidy, garbniki pirogalonowe, fenolokwasy i fitosterole. To właśnie garbniki odpowiadają za działanie krwiotamujące. Wskazane jest w krwawieniach z dróg rodnych i przedłużających się miesiączkach. Ziele przymiotna jest składnikiem preparatu Hemorigen (Herbapol Wrocław).

Rdest ostrogorzki

Wyciągi alkoholowe ze świeżego ziela (Herba Polygoni hydropiperis) działają przeciwkrwotocznie i zwiększają krzepliwość krwi. Odpowiedzialne za to są substancje zawarte w surowcu: garbniki hydrolizujące, garbniki katechinowe i flawonoidy. Warto zaznaczyć, że wyciągi wodne charakteryzują się nieco odmiennym działaniem – bardziej ściągającym i przeciwbiegunkowym. 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Niepokalanek pieprzowy (pospolity)

Niepokalanek pieprzowy to roślina wiecznie zielona, uważana w średniowieczu za symbol niewinności. Surowcem są wysuszone owoce (Fructus Agni casti), bogate w pełen wachlarz cennych leczniczo substancji. Działają one dopaminergicznie, hamują wydzielanie prolaktyny, a także wykazują powinowactwo do receptorów estrogenowych α i β. Połączenie z receptorami dopaminowymi warunkuje zmniejszenie wydzielania hormonu luteinizującego (LH) oraz zwiększenie wydzielania hormonu folikulotropowego (FSH). Preparaty zawierające owoc niepokalanka wskazane są w objawach zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bólu i napięciu piersi, zaburzeniach emocjonalnych oraz zakłóceniach cyklu miesiączkowego.
W aptece znajdziemy surowiec tylko pod postacią preparatów gotowych: 

 • Castagnus (Herbapol Wrocław)
 • Agufem (Biofarm)
 • Agnusol (Phytopharm Klęka)

Preparatów z owocem niepokalanka nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, a także u pacjentek stosujących inne leki dopaminergiczne. 

Autor: Weronika Salamon

Piśmiennictwo: 

 1. https://www.mountsinai.org/health-library/report/menstrual-disorders
 2. Fitoterapia i leki roślinne – Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok
  PZWL, Warszawa 2014
 3. Charakterystyka produktu leczniczego – KRWAWNIK FIX, 1,8 g/saszetkę, zioła do zaparzania w saszetkach (Millefolii herba)
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych