REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 grudnia 2019

Flukonazol zwiększa ryzyko wad wrodzonych?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Według przeglądu badań z meta-analizą stosowanie flukonazolu i itrakonazolu w trakcie ciąży może zwiększać ryzyko niektórych wad wrodzonych. Najbardziej popularne azole są zazwyczaj polecane w leczeniu kandydozy sromu i pochwy w trakcie ciąży, a ich bezpieczeństwo budzi wątpliwości.

Dr Linglii Zhang ze swoim zespołem z Sichuan University and West China Second University Hospital w Chengdu oceniło bezpieczeństwo płodu względem środków przeciwgrzybiczych. Przegląd oparto na 9 badaniach, w których uczestniczyło ponad 14 tysięcy kobiet w ciąży, które stosowały flukonazol i ponad 1 tysiącu, stosujących itrakonazol. (zobacz przegląd lekowy dotyczący itrakonazolu!)

Nie odnotowano ogólnej znaczącej statystycznie różnicy ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u kobiet eksponowanych na stosowanie flukonazolu, czy intrakonazolu i tymi niestosującymi powyższych leków. Badanie opublikowano w International Journal of Gynecology and Obstetrics.

REKLAMA

Jednakże podczas ekspozycji na flukonazol, zaobserwowano znaczący statystycznie wzrost częstości wystąpienia wrodzonych wad serca i kończyn. Stosowanie itrakonazolu było związane ze znaczącym statystycznie wzrostem ryzyka wystąpienia wad oczu.

REKLAMA

Żaden doustny środek przeciwgrzybiczy nie był istotnie związany z innymi wadami wrodzonymi, aborcją czy poronieniem.

„Aktualne dowody sugerują, że podawanie doustnych środków przeciwgrzybiczych we wczesnych etapach ciąży raczej nie jest związane z ogólnym wzrostem ryzyka wad wrodzonych, wymuszonych aborcji czy poronienia”. Naukowcy dodają: „Niemniej jednak, ryzyko wrodzonej wady serca i wad kończyn podczas stosowania flukonazolu, a także wad związanych z narządem wzroku w trakcie przyjmowania flukonazolu powinno zostać przezornie sprawdzone” – wnioskuje zespół naukowców.

Reakcja badaczy na wyniki

Julianna Briglio, pielęgniarka w Obstetrics and Gynecology Department at the Group Health Centre w Sault St. Marie w Kanadzie, której badania nie zostały uwzględnione w przeglądzie, uprzednio zaobserwowała, że flukonazol jest często stosowany w trakcie ciąży pomimo obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Wystosowała odpowiedniego maila, w którym pisze: „Doustny flukonazol nie jest u nas przepisywany dla kobiet w ciąży. Sprawdzony i zaufany klotrimazol jest lekiem pierwszego rzutu, gdyż wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem”.

Dr Dittle Molgaard-Nielsen z Statens Serum Institute w Kopenchadze opublikowała inne badania dotyczące stosowania doustnie flukonazolu. We wnioskach oznajmiła, że 14 z 15 wad wrodzonych nie jest powodowanych poprzez flukonazol, ale za to zwiększa ryzyko wymuszonej aborcji.

Zaznaczyła również w korespondencji, że przedstawiona przez chińskich badaczy meta-analiza nie uwzględniła dwóch badań, udowadniających znaczące statystycznie ryzyko wymuszonej aborcji związane ze stosowaniem flukonazolu w trakcie ciąży.

„Rozważając obecne dowody wskazujące na niskie ryzyko wad i wymuszonych aborcji oraz na to, że oba związki są rekomendowane jako terapia pierwszego rzutu podczas infekcji w ciąży, ostrożne przepisywanie flukonazolu powinno być wskazane” – podsumowała Dr Molgaard-Nielsen.

KB

Źródło:

  • Oral Antifungal Use During Pregnancy Might Increase Some Birth Defects – Medscape – Dec 16, 2019.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych