Food Pharmacy - nudne, sztuczne i naciągane | farmacja.pl

Food Pharmacy - nudne, sztuczne i naciągane

Autor: Karolina Morze / Opublikowano: 2017-11-24 11:41:52 /

Pewnego razu spotkały się dwie hipochondryczki. Od słowa do słowa okazało się, że obie są maniaczkami żywieniowymi, które rozczarowane niedziałającymi dietami i niezadowalającymi rezultatami podejmowanych prób „zdrowego” odżywiania chcą dowiedzieć się więcej: jak jeść, żeby długo i zdrowo żyć?

Mia Clase i Lina Nertby połączyły siły w poszukiwaniach rzetelnych źródeł, rozmawiały z wieloma specjalistami i testowały na sobie różne specyfiki. Ostatecznie doszły do wniosku, że kluczem do sukcesu są zdrowe jelita, pełne dobrych bakterii. Chcąc dzielić się wiedzą i doświadczeniem – założyły bloga Food Pharmacy. Po sukcesie w sieci powstała książka.

Głównym celem książki jest wyjaśnienie w przystępny sposób jak jedzenie wpływa na nasz stan zdrowia – dlaczego tak ważna jest odpowiednia flora jelitowa, w jaki sposób zaburzenia jej równowagi powodują stan zapalny i wpływają na odporność oraz co, jak i w jakich ilościach należy jeść, żeby utrzymać dobre samopoczucie i zapewnić sobie zdrowie. Brzmi jak kolejna pozycja w morzu podobnych pseudonaukowych rozważań o bardzo popularnym ostatnio temacie zdrowego żywienia? Tak jest. Ale jest kilka rzeczy, które ją wyróżniają.

Prawdziwe, potwierdzone naukowo podstawowe założenie. Za dobry stan zdrowia odpowiada kondycja jelit, stan flory bakteryjnej i zbilansowana dieta, co jest znanym faktem, potwierdzonym w wielu badaniach naukowych. Autorki powołują się na nie i są to źródła wiarygodne, co jest miłym zaskoczeniem w tego typu literaturze. Więc zaczynamy czytanie ze świadomością, że rzeczywiście może w środku znajdziemy przydatną, popartą badaniami wiedzę.
Próba merytorycznie poprawnego podejścia do tematu. Jeśli chodzi o fundamentalne zasady, nie ma zastrzeżeń. Wprawdzie brak odnośników w tekście, ale bibliografia zamieszczona jest na końcu książki i bardziej dociekliwy czytelnik może sprawdzić prawdziwość przytaczanych faktów. Są prawdziwe. I właściwie merytorycznie byłoby naprawdę nieźle, gdyby nie brak źródeł na dwa proponowane pomysły, które wydają mi się szkodliwe (zalecanie pomijania śniadań i stosowanie okresowych postów) oraz malutkie błędy tu i ówdzie, jak stwierdzenie, że „jednym z genów, które najszybciej wywołują stan zapalny, jest COX-2”. Albo: „można powiedzieć, że tłuszcze o krótkich wiązaniach węglowych stanowią mniejsze obciążenie dla organizmu niż te, zbudowane z długich łańcuchów”. To drobiazgi, których niemedyczny czytelnik nie dostrzeże, ale komuś, kto zna temat rzucą się w oczy. Czy to brak dobrego przygotowania autorek czy raczej błąd tłumacza? Przez to książka traci na wiarygodności.

Powołanie na istniejący autorytet. W celu podniesienia nieco utraconej wiarygodności autorki używają starego, dobrego zabiegu – często powołują się na opinię autorytetu, prof. Stiga Bengmarka. Plusem dla lektury jest fakt, że taki człowiek rzeczywiście istnieje i na prawdę jest emerytowanym specjalistą, tak jak to opisano w książce. Markuje też swoim nazwiskiem produkt, który można zakupić na stronie bloga – kapsułki z probiotykami. Ciekawe, co było pierwsze – pomysł na biznes suplementowy czy na bloga i książkę?

Niestandardowy układ książki i specyficzny sposób przekazywania informacji. Narracja jest prowadzona bardzo prostym, wręcz infantylnym językiem, a w tekście opis merytoryczny przeplata się ze śmiesznymi anegdotkami lub zabawnymi porównaniami (np. bakterie patogenne są porównane z Darthem Vaderem, a korzystne dla organizmu z Lucasem Skywalkerem), co przez chwilę jest interesujące ale szybko robi się nudne, sztuczne i naciągane. Dodatkowe opisy scen z życia autorek dają wrażenie przerwania ciągłości i sensu treści. Czytamy o mechanizmie insulinowym regulacji poziomu cukru we krwi, a tu nagle tekst o tym jak Mia i Lina siedzą nad wodą i rozmawiają o macierzyństwie. Pozostawia dziwne wrażenie niespójności treści. Do tego nieciekawe wrażenie pozostawiają wymuszone żarciki, pojawiające się w momentach, gdzie opisywane jest jakieś zjawisko fizjologiczne, które odciągają uwagę od pewnych nieścisłości w opisie.

Docelowym odbiorcą tej książki jest każda osoba – niezależnie od wykształcenia treść ma zainteresować, przekonać i zachęcić do wypróbowania zdrowych przepisów. I rzeczywiście - zainteresował mnie fenomen popularności tej pozycji, podobała mi się próba merytorycznego podejścia do tematu, choć niezupełnie udana. Wypróbowałam przepisy – dania w większości wyszły okropne w smaku. Wyjątek – chipsy jarmużowe i granola – pycha. Dowiedziałam się kilku nowych i przydatnych rzeczy, ale poza tym było nudno i męcząco. Książka dobra dla nowicjuszy w temacie zdrowego odżywiania. Dla farmaceutów bardziej jako ciekawostka.

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj