REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 7 stycznia 2021

Francja: Covid-19 i związany z nim lockdown odbijają się na zdrowiu psychicznym farmaceutów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Lockdown powodowany pandemią Covid-19 ma negatywny wpływ na zdrowie psychofizyczne farmaceutów – w szczególności zagrożone są kobiety, z których aż 17% zdradza poważne symptomy wyczerpania emocjonalnego oraz wypalenia zawodowego. Dowodzi tego badanie przeprowadzone przez Annales Pharmaceutiques Françaises, które bazowało na trzech kwestionariuszach, i w którym udział wzięło 135 farmaceutów z regionu Normandia.

Wyniki badania

I tak, 23 farmaceutów miało donieść o poważnych symptomach stresu pourazowego (17%). Wysoki poziom wypalenia zawodowego dotyczył 33 (25%), 46 (34,9%) oraz 4 (3%) osób, w zależności od  kwestionariusza. Kobiety miały być natomiast bardziej podatne niż mężczyźni we wszystkich trzech kwestionariuszach (czytaj również: Sieć aptek wprowadza konsultacje psychologiczne dla pracowników).

Co więcej, 119 (88,1%) farmaceutów miało także raportować konieczność zmiany organizacji pracy wskutek sytuacji epidemicznej (np. konieczność odpowiedniego przygotowania przestrzeni, takiej jak udostępnienie artykułów higienicznych i środków do dezynfekcji dla pacjentów). 

REKLAMA

Wsparcie dla pacjentów

W czasie lockdownu, farmaceuci odegrali rolę w zwalczaniu rozpowszechniania się koronawirusa, poprzez zwiększanie świadomości wśród pacjentów. W szczególności, mieli oni doradzać im w zakresie środków zapobiegawczych oraz dostarczać potrzebnych informacji. Co więcej, czasami stanowili jedynie źródło zaopatrywania się w materiały ochronne, takie jak żele dezynfekujące czy maseczki chirurgiczne. 

REKLAMA

Konieczność objęcia opieką psychologiczną

Przedstawione badanie jest pierwszym, które obrazuje wpływ Covid-19 na farmaceutów lokalnych w czasie trwania lockdownu. Na podstawie przekazanych kwestionariuszy, aż 35% farmaceutów sygnalizowało zaburzenia na tle psychologicznym. Oznacza to konieczność rozwoju działań mających na celu objęcie opieką psychologiczną pracowników służby zdrowia.

AM/farmacista33.it

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych