GIF: Prokuratorzy działali w zorganizowanej grupie wywożącej leki | farmacja.pl

GIF: Prokuratorzy działali w zorganizowanej grupie wywożącej leki

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-12 10:21:48 /

W nielegalny wywóz leków zamieszani są nie tylko aptekarze, lecz także śledczy. Tak wynika z ustaleń głównego inspektora farmaceutycznego i jednej z prokuratur regionalnych - podaje dzisiaj TokFM.

- Mamy do czynienia ze zorganizowanymi grupami przestępczymi zajmującymi się nielegalnym obrotem lekami – uważa GIF.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny dodaje, że „jest ona złożona z byłych i obecnych prokuratorów, lekarzy i farmaceutów”. Tak samo problem definiuje Ministerstwo Zdrowia. Resort sprawiedliwości kierowany przez Zbigniewa Ziobrę sprawy nie komentuje. Ale – jak wynika z ustaleń ''DGP'' i radia TOK FM – departament ds. przestępczości gospodarczej w Prokuraturze Krajowej wziął problem pod lupę.

Na 95 postępowań przeciw mafii lekowej prowadzonych od 2013 do czerwca 2016 r. trzy czwarte zostało albo umorzonych, albo warunkowo zawieszonych.

O podejrzeniach co do zamieszania prokuratury w wywóz leków poinformował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, odpowiadając na interpelację posła Jerzego Kozłowskiego z Kukiz'15.

- W polu naszego zainteresowania jest szczególnie Prokuratura Apelacyjna w Lublinie, która pilotowała większość postępowań w zakresie odwróconego łańcucha dystrybucji (nielegalnego wywozu leków za granicę - red.) - słyszymy od jednego z zajmujących się sprawą śledczych.
- To, co w praktyce możemy zrobić, to cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by osoba wystąpiła o kolejne następnego dnia – twierdzi.

Sprawa nie jest jednak zero-jedynkowa. Wielu śledczych publicznie wskazywało, że nie są w stanie nikogo zamieszanego w proceder wywozu leków oskarżyć. Powód: źle sformułowane przepisy.

Ministerstwo zdrowia nie umie sobie poradzić z sytuacją. Pomysły wewnątrz resortu na rozwiązanie sprawy są sprzeczne, w między czasie zmieniła się osoba, nadzorująca tę kwestię. Początkowo wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, podkreślał, że GIF nie powinien zajmować się walką z nielegalnym wywozem, jedynie trzeba sprawę ukrócić u źródła: tak zmienić ceny leków, żeby nie było pokusy ich wywozu.

Przy czym trzeba by było tak to zrobić, żeby nie zwiększyły się wydatki pacjentów. Wiceminister Marek Tomabrkiewicz, który teraz nadzoruje kwestie lekowe, przekonuje, że należy zrobić wszystko, żeby wzmocnić GIF. Na razie od roku nie udało się, bo resort nie może znaleźć nikogo na stanowisko głównego inspektora farmaceutycznego. Kolejny, już trzeci konkurs, stanął pod znakiem zapytania. Rozstrzygnięcia nadal nie ma – potwierdza kancelaria premiera, która w tej kwestii podejmuje ostateczną decyzje.

Więcej na ten temat: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,102433,21105413,gif-prokuratorzy-dzialali-w-zorganizowanej-grupie-wywozacej.html

Źródło: TokFM

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj