REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 21 czerwca 2018

GIF: W polskich aptekach nie ma fałszywych leków

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Narodowy Instytut Leków wydały wspólne stanowisko w sprawie informacji prasowych dotyczących problemu sfałszowanych produktów leczniczych w polskich aptekach. Obie instytucje przekonują, że problem fałszywych leków w aptekach praktycznie nie istnieje…

Paweł Piotrowski (GIF) i Anna Kowalczuk (NIL) we wspólnym stanowisku dot. fałszywych leków w aptekach (fot. MZ / MGR.FARM)

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wywiadem udzielonym przez prof. Zbigniewa Fijałka Dziennikowi Gazecie Prawnej (czytaj więcej: W Polskich aptekach są fałszywe leki!), Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Narodowy Instytut Leków stwierdzają, iż opublikowane informacje nie są zgodne ze stanem rzeczywistym. Ponadto instytucje nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że w odniesieniu do znanego problemu fałszowania leków „urzędy nic z tym nie robią”.

– Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) od 2015 roku, na podstawie umów z Narodowym Instytutem Leków (NIL) oraz Państwowym Zakładem Higieny (PZH) realizuje program badania produktów leczniczych kierowanych do badań pod kątem potencjalnego sfałszowania. Corocznie ok. 1500 próbek produktów leczniczych kierowanych jest do badań w NIL i PZH – informuje stanowisko GIF i NIL.

W legalnym łańcuchu dystrybucji w roku 2015 na 1002 produkty przebadane w NIL wykryto 1 przypadek produktu podejrzanego o sfałszowanie, w roku 2016 w puli 917 badanych produktów nie stwierdzono żadnego przypadku sfałszowania. Podobnie w roku 2017, wśród 1037 próbek nie wykryto produktu sfałszowanego.

– Powyższe dane wskazują na aktywność instytucji w zakresie przeciwdziałania i wykrywania obecności sfałszowanych produktów leczniczych na polskim rynku – twierdzą GIF i NIL.

Obie instytucje przyznają jednak, że istotna skala problemu fałszowania występuje w zakresie handlu prowadzonego poza legalnym obrotem aptecznym i hurtowym, tj. w ramach nielegalnej sprzedaży internetowej i nielegalnej sprzedaży prowadzonej przez osoby prywatne. W grupie produktów pochodzących z nielegalnego łańcucha dystrybucji, skierowanych do badań w NIL przez organy ścigania, tylko w roku 2017 odsetek wykrytych produktów sfałszowanych wyniósł ok. 20%.

– Reasumując, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Narodowy Instytut Leków na podstawie realizowanych badań w zakresie prowadzonego przez GIF nadzoru nie potwierdzają informacji przedstawionych w artykułach Gazety Prawnej oraz Gazety Wyborczej i jednoznacznie stwierdzają, iż w odniesieniu do polskiego rynku aptecznego i hurtowego problem obecności produktów sfałszowanych nie stanowi na dzień dzisiejszy zagrożenia dla Pacjentów – czytamy w stanowisku. Źródło

Jednocześnie, obie instytucje wskazują, iż z punktu widzenia rzetelności przekazu medialnego, w sprawach ważnych społecznie, takich jak bezpieczeństwo Pacjentów, powinny wypowiadać się tylko jednostki uprawnione, posiadające potwierdzone, oparte na faktach informacje.

Źródło: GIF

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych