GIF zabrania wysyłania leków do paczkomatów | farmacja.pl

GIF zabrania wysyłania leków do paczkomatów

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-02 10:04:04 /

Zgodnie z decyzją głównego inspektora farmaceutycznego apteki internetowe nie mogą wysyłać produktów leczniczych do paczkomatów. Nie zapewniają one bowiem odpowiednich warunków do przechowywania tego typu preparatów - pisze Gazeta Prawna.

Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło: „apteka paczkomaty”, by przekonać się, że setki firm sprzedających produkty lecznicze oferuje tę opcję dostawy. Zdaniem GIF jest to niezgodne z prawem. Podtrzymał on w tym zakresie wcześniejszą decyzję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z Łodzi, który uznał, że dostarczanie leków do paczkomatów narusza wymagania obrotu produktami leczniczymi mogące skutkować zagrożeniem życia dla pacjentów.Obydwie decyzje to wynik zawiadomienia złożonego przez Śląską Izbę Aptekarską. I to na jej stronie opublikowano właśnie zanonimizowane uzasadnienie decyzji GIF. Ten nie ma wątpliwości, że dostawa produktów leczniczych do paczkomatów narusza przepisy. Odwołał się do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych (Dz.U. z 2015 r. poz. 481). Zgodnie z jego par. 4 ust. 2 pkt 4 transport produktów leczniczych odbywa się z zapewnieniem warunków temperaturowych dla danego produktu. A tych wymagań, zdaniem GIF, nie spełniają paczkomaty.

Decyzję tę uważa za jak najbardziej słuszną Naczelna Izba Aptekarska. – Zabezpiecza ona interes pacjentów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami leki należy przechowywać w pomieszczeniach spełniających restrykcyjne normy gwarantujące, że dany produkt leczniczy zachowa swoje właściwości. Jednym z ważniejszych kryteriów jest ochrona przed nasłonecznieniem, a także odpowiednia wilgotność i temperatura miejsca przechowywania. Te parametry powinny być na bieżąco monitorowane, czego nie są w stanie zapewnić paczkomaty – mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA.

Źródło: Gazeta Prawna

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj