REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 lutego 2020

GIS oraz NRL – koronawirus i Jerzy Zięba to nie jest dobre połączenie

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W piątek 14 lutego 2020 r. Główny Inspektor Sanitarny i Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wydali oświadczenie w związku z publikacją na fanpage „Ukryte terapie – Jerzy Zięba” treści zagrażających zdrowiu i życiu ludzi.

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny i Prezes NRL Andrzej Matyja odnieśli się do informacji, które napływają do ich instytucji. Ludzie są oburzeni treściami, które na swoim fanpage „Ukryte terapie – Jerzy Zięba” umieszcza właśnie Zięba (czytaj również: Po miesiącu od wizyty Policji, Jerzy Zięba obwinia o wszystko NIL).

Zięba i koronawirus

Napływające do GIS i NRL informacje są np. następującej treści:

REKLAMA

Zwracam się z uprzejmą prośbą o dokonanie weryfikacji merytorycznej poniższych materiałów video:
(1) 
https://www.facebook.com/ukryteterapie/videos/201332567654906
(2) https://www.facebook.com/ukryteterapie/videos/794481784388927
(3) https://www.facebook.com/ukryteterapie/videos/584563839059884
(4) https://www.facebook.com/ukryteterapie/videos/212787799888522
pod kątem zgodności przedstawionych w nich informacji, dotyczących leczenia i postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem, z oficjalnymi rekomendacjami przedstawionymi przez GIS, Ministerstwo Zdrowia, WHO oraz aktualną i zweryfikowaną wiedzą medyczną.

REKLAMA

Powyższe materiały są publicznie dostępne na fanpage portalu Facebook: „Ukryte Terapie – Jerzy Zięba” i mają bardzo dużą oglądalność (dziesiątki tysięcy wyświetleń każdy), a także są wielokrotnie wtórnie udostępniane i mogą mieć istotny wpływ na zachowanie osób zakażonych w przypadku pojawienia się koronawirusa w Polsce. W przypadku stwierdzenia istotnych niezgodności, bardzo proszę o zajęcie oficjalnego stanowiska oraz pilne powiadomienie portalu Facebook, zgodnie z oficjalnymi zaleceniami portalu, umieszczonymi na stronie: https://about.fb.com/news/2020/01/coronavirus/ a także powiadomienie instytucji właściwych dla prawdopodobnego miejsca zamieszkania osoby publikującej te materiały (USA): CDC oraz FDA, z uwagi na potencjalne zagrożenie Polonii zamieszkującej USA”.

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Instytucje oświadczają, że informacje upowszechniane na wymienionych stronach internetowych w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Nie są one poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną (czytaj również: Jerzy Zięba wygra. Co dalej zrobi Ministerstwo?). GIS i NRL rekomendują zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku w korzystaniu z dostępnych w Internecie informacji. Często są one przekłamane lub nieprawdziwe, przez co mogą w efekcie spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.

„Odradzamy eksperymentowanie z wszelkiego rodzaju pseudo poradami lub pseudo terapiami, które bezpośrednio mogą zagrozić zdrowiu lub życiu osób je stosujących. Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne” – czytamy w oświadczeniu.

Źródło: IK/NIL

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych