REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 24 lipca 2018

Gmina będzie dopłacać do lekarstw. Apteki będą oddawać pacjentom kopie recept…

Artykuł pochodzi z serwisu

Pacjenci w trudnej sytuacji finansowej z gminy Polkowice otrzymają refundację zakupu leków. Aby z niej skorzystać chory będzie musiał poprosić w aptece o fakturę i kopię recepty. Potem należy zgłosić się z tymi dokumentami do Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach, który będzie realizować program.

Pacjent najpóźniej w ciągu kilkunastu dni otrzyma zwrot kosztów zakupu leków w kasie OPS lub na konto bankowe (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Polkowice to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. O uruchomieniu specjalnego programu refundacji zakupu leków dla najbiedniejszych zadecydowali radni. Będą mogły z niej skorzystać osoby o miesięcznym dochodzie nieprzekraczającym 1902 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1542 zł na jednego członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym.

Aby dostać refundację, chory musi otrzymać od lekarza imienną receptę na lekarstwo i ją zrealizować. W aptece należy poprosić o fakturę i kopię recepty. Potem wystarczy zgłosić się z tymi dokumentami do Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach, który będzie realizować program. W OPS należy jeszcze przedstawić zaświadczenie o dochodach za ostatni miesiąc. Pacjent najpóźniej w ciągu kilkunastu dni otrzyma zwrot kosztów zakupu leków w kasie OPS lub na konto bankowe. Aby przyspieszyć procedurę, warto wcześniej zarejestrować się w OPS. W razie choroby wystarczy wtedy tylko donieść kopię recepty i dowód jej wykupienia.

– Choroba nie wybiera, a ceny leków, zwłaszcza tych najnowszej generacji i najskuteczniejszych, bywają ogromnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu – mówi lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych i równocześnie przewodnicząca Komisji Zdrowia polkowickiej Rady Miejskiej. – Jako lekarz rodzinny, który ma pod opieką wielu pacjentów, cieszę się, że mieszkańcy naszej gminy będą mieli refundowane wydatki na leki na receptę. To z pewności pozwoli na realizowane recept i wpłynie na poprawę zdrowia pacjentów.

Od kilkunastu lat w Polkowicach funkcjonuje już inny program dopłat do leków. Polega on na przekazywaniu talonów na zakup medykamentów dla osób przewlekle chorych i będących w trudnej sytuacji finansowej. Projekt realizują organizacje pozarządowe, ale z dotacji z gminy.

Więcej na ten temat pisze [b]Gazeta Wrocławska

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych