REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 1 marca 2019

Godzina 16:05, a farmaceuty nie ma w aptece. Dlaczego?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przeprowadził kontrolę doraźną w jednej z aptek. Okazało się, że o godzinie 16:05 była w niej tylko techniczka farmaceutyczna. Tego dnia w aptece od godziny 8:00 do 20:00 miał pracować farmaceuta, ale po 15:00 wyszedł… na obiad.

Kolejna decyzja opublikowana przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego odsłania kulisy funkcjonowania aptek. Tym razem WIF przeprowadził kontrolę doraźną po godzinach pracy urzędu. Dokładnie o godzinie 16:05 w aptece stwierdzono brak farmaceuty. Była w niej obecna wyłącznie techniczka farmaceutyczna.

WIF wszczął w tej sprawie postępowanie administracyjne i wezwał właściciela apteki do złożenia wyjaśnień. Ten przesłał je w formie pisemnej informując, że tego dnia w godzinach od 8 do 20 w aptece pracował dr n. farm. Jednak po godzinie 15 wyszedł „tylko na obiad” i wrócił przed godziną 17. W tym czasie w aptece została techniczka farmaceutyczna – doświadczony pracownik z 12-letnim stażem.

REKLAMA

– Nie zostało wydane polecenie zamknięcia apteki, ponieważ pacjenci po godz. 15 mieli się zgłosić po odbiór zamówionych wcześniej leków – czytamy tłumaczenia przedsiębiorcy.

REKLAMA

Przed wyjściem z apteki farmaceuta miał przypomnieć koleżance o zakresie wykonywanych czynności fachowych przez technika farmaceutycznego.

Z zabranego w sprawie materiału dowodowego wynikało, że w czasie kontroli w aptece brak było farmaceuty – kierownika apteki albo też farmaceuty wyznaczonego – zgodnie z zapisem art. 88 ust. 4 Prawa farmaceutycznego – przez kierownika. W ocenie WIF stanowiło to rażące naruszenie przepisu art. 92 Prawa farmaceutycznego (czytaj więcej: W aptece musi zawsze być farmaceuta z uprawnieniami kierownika).

Ostatecznie Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję nakazującą przedsiębiorcy zapewnienie w godzinach czynności apteki farmaceuty, o którym mowa w art. 88 ust. 1 Prawa farmaceutycznego oraz zatrudniać przy wykonywaniu w aptece fachowych czynności wyłącznie farmaceutów i techników farmaceutycznych w granicach ich uprawnień zawodowych.

Źródło: ŁW/Wielkopolski WIF

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych