Gry komputerowe dla studentów (farmacji) | farmacja.pl

Gry komputerowe dla studentów (farmacji)

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-20 12:00:00 /

Jedno z gorszych uczuć w trakcie studenckiego życia to otrzymanie informacji o niezdanym egzaminie, niezależnie, czy byliśmy do niego przygotowani, czy nie. Okazuje się, że zaangażowanie w gry komputerowe może pomóc uczniom i studentom uporać się z tą trudną sytuacją poprzez możliwość wykazania się w wirtualnym świecie.

„Zamknij komputer, weź się do lekcji!” – niejeden uczeń usłyszał takie słowa z ust rodziców. Tymczasem naukowcy z uczelni w Teksasie sugerują, że te osoby, które doceniają osiągany sukces w ulubionej grze, otrzymują pozytywny feedback, który pomaga im w akceptacji gorszych wyników w szkole. Co więcej, tacy uczniowie potrafili ocenić konsekwencje złych wyników, co przekładało się też na podjęcie zasadniczych czynności, zmiany nawyków i lepszego przygotowania się do następnych egzaminów.

Z kolei Ci, co nie potrafili docenić swoich osiągnięć mimo, że otrzymywali pozytywne rezultaty w grze, byli bardziej skłonni do zrzucania winy z siebie za złe wyniki, łącznie z dyskredytowaniem wyników testu i bronieniem własnego zachowania. Takie osoby są narażeni na popełnianie tych samych błędów przy kolejnych podejściach.

W przeprowadzonych badaniach naukowcy podzielili uczniów na dwie grupy: tych, dla których ważną rolę odgrywa dobra rozgrywka (są mocno zmotywowani do gry) i tych, którzy nie kładą ta to takiego dużego nacisku. Następnie przeprowadzono wśród uczestników test na inteligencję, zaznaczając że będzie on silną miarą faktycznego poziomu IQ. Niezależnie od wyników testu, uczestnicy dostali albo negatywną ocenę ich działania albo nie dostali feedbacku w ogóle.
W kolejnym etapie, uczestnicy przystępowali do 15-minutowej rozgrywki w tzw. grę strzelankę. Zaznaczono przy tym, że gra adekwatnie oceni umiejętności zawodników. Tymczasem gracze w sposób zupełnie losowy, otrzymywali albo pozytywny feedback po grze albo nie otrzymali go w ogóle. Po zakończeniu gry, uczestnicy dostawali wyniki testu na inteligencję i ankietę umożliwiającą samodzielne określenie poziomu IQ.

Okazało się, że te osoby, które stawiały duży nacisk na osiągnięcie sukcesu w grach komputerowych, były mniej skłonne do obrony swoich słabych wyników w teście na inteligencję. Z kolei ci, którzy źle wypadli na teście na inteligencje i nie były zagorzałymi fanami gier, byli bardziej skłonni do wykorzystania pozytywnego feedbacku z gry komputerowej do stwierdzenia, że test na inteligencje był zafałszowany i nie reprezentował ich prawdziwej inteligencji

Kluczem nie jest granie jako ucieczka po nieudanym dniu w szkole czy w pracy, a odpowiednie nastawienie i motywacja, która pozwala zastanowić się, jak następnym razem uniknąć błędu. Tylko co na to rodzice?

Źródło: Science Daily

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj