REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 stycznia 2019

Grzyb z Puszczy Białowieskiej w walce z rakiem? To możliwe!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej złożyli wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego.

Bank ekstraktów ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej znajduje się w Centrum Naukowo-Badawczym Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Naukowcy badali grzyby rosnące na martwych lub żywych drzewach. Jednym z nich był korzeniowec sosnowy.

Grzyb z puszczy vs rak jelita grubego

W ramach badań naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) badali właściwości m.in. korzeniowca sosnowego. Okazało się, że hamuje on rozwój komórek raka jelita grubego. Prowadząca badania prof. Halina Car, kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej UMB, poinformowała o złożeniu wniosku patentowego dotyczącego zastosowania tego rodzaju grzyba w walce z rakiem.

REKLAMA

Właściwości korzeniowca badano najpierw na wyhodowanych w laboratorium komórkach fizjologicznych oraz komórkach nowotworowych raka jelita grubego. Następnie przetestowano je na myszach laboratoryjnych. Korzeniowiec sosnowy jest powszechny w klimacie europejskim, a przede wszystkim w Puszczy Białowieskiej. Nazywany jest białą zgnilizną drewna niszczącą lasy sosnowe.

REKLAMA

Bez uszczerbku dla zdrowych komórek

Jak podkreśliła profesor Car, badania wyraźnie pokazały, że komórki nowotworowe, które otrzymały ekstrakt z grzybów, szybciej i w większej ilości obumierały niż te bez ekstraktu. Co ważne, zdrowe komórki właściwie nie zostały uszkodzone. Ekstrakt z korzeniowca poczynił u nich jedynie niewielkie, praktycznie nieistotne zmiany toksyczne.

Zdaniem prof. Haliny Car jest to niezwykle ważne. Zazwyczaj leki przeciwnowotworowe niszczą też komórki zdrowe i działają bardzo toksycznie. Niestety do otrzymania patentu prowadzi bardzo długa droga. Potwierdzenia należy się spodziewać najwcześniej za pięć lat.

Źródło: IK/gazetaprawna.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych