REKLAMA
Autor: Redakcja rx edu pl Opublikowano: 29 stycznia 2019

Ile odważyć witamin przy zapisie vit. A 4,0 lub vit. E 0,4?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
Mam pytanie odnośnie leku recepturowego. Domierzamy 4 g witaminy A po 45000 jednostek, a witaminy E 0,4g? Kiedy odnosimy się do zapisu 0,3 g = 1 ml?
Odp.: W każdym przypadku zapis, który nie jest jednoznaczny do osoby realizującej receptę wymaga kontaktu z lekarzem. Możliwe jest oczywiście to, że lekarz powielił jakiś przepis przyniesiony przez pacjenta i nie ma to dla niego znaczenia.

Do zapisu witaminy A bez podania określenia j.m. lub liquidum można podejść na dwa sposoby. Pierwszy to przyjęcie, że określamy postać danego leku i odważamy zapisaną ilość za pomocą najsłabszego stężenia (obecnie dowolnego, ale po przeliczeniu). Tzn. tak jak pani proponowała. Drugi sposób to przyjęcie, że chodziło o 4 g czystej witaminy. Przy założeniu, że 1 mcg = 3,33 j.m daje około 13 mln j.m., więc jest to mało prawdopodobny scenariusz.
Z witaminą E jest po części podobnie. Brak dopisku liquidum jest mylący i warto zweryfikować, co autor miał na myśli. Dodatkową trudnością jest fakt, że 0,4 (jakby nie patrzeć jest to 400 mg) w recepturze oznacza zapis gramowy, a ilość witaminy E w 1 ml preparatu gotowego wynosi 300 mg. Dopuszczalne jest zatem przyjęcie, że ilość witaminy E wyrażona w taki sposób jak 0,3, 0,6, 1,2 faktycznie odnosi się do czystej witaminy i wiąże się z koniecznością odważenia 1 ml lub wielokrotności roztworu Vit. E liq.(Tak też obecnie są kształceni studenci). Większe ilości sugerują raczej ilość gotowego leku. Pozostaje pytanie czy odważenie 0,4 roztworu jest błędem? I tak i nie, dopóki nie uznamy, że traktujemy obie witaminy tak samo. Ważne jest przyjęcie jednego stanowiska (w porozumieniu z lekarzem, bo przecież nieprecyzyjny zapis to nie jest nasza) w aptece tak, żeby nie było różnych wycen przy tym samym zapisie. Finalnie wszystko rozbija się o podejście NFZ podczas kontroli. To jak wcześniej napisałem znaczenie ma jedno stanowisko z logiczną argumentacją.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych