Im większa sieć, tym wyższe zarobki farmaceuty | farmacja.pl

Im większa sieć, tym wyższe zarobki farmaceuty

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-06-30 09:30:00 /

Jak wynika z 'Barometru Płac' - największego badania wynagrodzeń farmaceutów i techników farmaceutycznych - pracownicy aptek są zdecydowanie najgorzej wynagradzani w placówkach indywidualnych. Zarobki rosną wraz z wielkością sieci, do której należy apteka.

W ubiegłym tygodniu przedstawialiśmy raport 'Barometru Płac' wskazujący różnice w zarobkach kierowników aptek, farmaceutów, techników farmaceutycznych i techników na stażu w poszczególnych województwach (czytaj więcej: Gdzie farmaceuci zarabiają najwięcej?). Z danych zebranych przez Farmacja.pl wynika również, że wynagrodzenia pracowników aptek różnią się też w zależności od liczby placówek należących do danego pracodawcy.

Z danych zebranych w ostatnich 6 miesiącach wynika, że średnie wynagrodzenie kierownika apteki niesieciowej (indywidualnej) wynosi 4195,5 zł netto. W przypadku małych sieci (do 5 aptek) jest ono średnio o ok. 300 zł wyższe (4491,5 zł). Z kolei 4692 zł to średnie wynagrodzenie kierownika apteki w sieci liczącej sobie od 6 do 30 aptek. Zdecydowanie najwięcej zarabiają kierownicy aptek należących do największych sieci (powyżej 30 placówek). Tutaj średnie wynagrodzenie wynosi 4900 zł. Różnica między wynagrodzeniem kierownika apteki indywidualnej i sieciowej (30+) wynosi zatem ponad 700 zł.

Zdecydowanie mniejsze różnice występują w wysokości wynagrodzeń 'szeregowych' farmaceutów. Ci pracujący w aptekach indywidualnych jak i małych sieciach (do 5 aptek) zarabiają średnio tyle samo - 3045 zł. Na wyższą pensję mogą liczyć farmaceuci w większych sieciach. Ich średnie wynagrodzenie w sieci mającej od 6 do 30 aptek wynosi 3295 zł. W największych sieciach (powyżej 30 placówek) wynagrodzenie wynosi średnio 3352,5 zł.

W przypadku techników farmaceutycznych różnice wynagrodzeń nie są tak wielkie. Pracując w aptece indywidualnej mogą liczyć średnio na 2035 zł wynagrodzenia netto. W przypadku największych sieci aptecznych, średnia płaca na tym stanowisku wynosi 2200 zł.
Jednocześnie okazuje się, że w branży aptecznej najlepiej zatrudniać się w miastach wojewódzkich lub miejscowościach poniżej 10 000 mieszkańców. To właśnie w nich wynagrodzenia na wszystkich stanowiskach w aptece, są najwyższe. Wyjątek stanowią tutaj technicy farmaceutyczni, którzy zdecydowanie najbardziej cenieni są w miastach wojewódzkich.

Badanie pokazuje też, że mimo zdecydowanej przewagi kobiet pracujących w aptekach, to jednak wynagrodzenia mężczyzn zajmujących te same stanowiska, są wyższe. Farmaceuta na stanowisku kierownika apteki może średnio liczyć na 583,37 zł więcej niż farmaceutka. Z kolei różnica między 'szeregowymi' farmaceutą i farmaceutką wynosi 318,66 zł.

Narzędzie "Barometru Płac" jest największym badaniem wynagrodzeń farmaceutów i techników farmaceutycznych. Prowadzone jest w trybie ciągłym od 2013 roku. Metodą tą przebadano już ponad 6076 respondentów.

Bardziej szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń na rynku aptecznym można uzyskać pisząc na adres: ogloszenia@farmacja.pl

Źródło: farmacja.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj