REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 stycznia 2020

Informacja o dostępności igieł INSUPEN mogła stanowić zakazaną reklamę aptek

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego trafił wniosek o wydanie interpretacji w sprawie materiału reklamowego dotyczącego igieł INSUPEN. Wnioskodawca chciał informować o ich dostępności w wybranych sieciach aptek w formie bloczku proskrypcyjnego. GIF uznał, że taka działalność naruszałaby zakaz reklamy aptek.

Pod koniec listopada do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek jednego z przedsiębiorców, o wydanie interpretacji przepisów Prawa farmaceutycznego w związku z planowaną działalnością. Wnioskodawca chciał umieścić informację dla pacjenta o dostępności igieł insulinowych INSUPEN (nierefundowany wyrób medyczny) w ogólnopolskiej sieci aptecznej z podaniem jej nazwy (bez użyca znaku towarowego i logo) w treści bloczka proskrypcyjnego. Przedsiębiorca dołączył wzór takiej informacji, z której wynikiało, że igły INSUPEN można kupić m.in. w sklepach internetowych doz.pl, aptekagemini.pl, apteline.pl i sklepic.pl oraz wybranych punktach sieci: Dbam o Zdrowie, Apteki Gemini, Dr.Max i Super-Pharm (czytaj również: Projekt ustawy o wyrobach medycznych – restrykcyjne zasady reklamy).

– Przedmiotowy bloczek został zaprojektowany na potrzeby własne dystrybutora marki INSUPEN (PiC Solution) i po wydrukowaniu ma być przekazywany personelowi medycznemu w trakcie konferencji medycznych/diabetologicznych i ma lekarzom oraz pielęgniarkom służyć do komunikowania właściwego typu i rozmiaru igły do pena oraz prawidłowego sposobu iniekcji, a także całego wachlarza źródeł łatwego pozyskania tego wyrobu medycznego na terenie Polski – czytamy w treści decyzji GIF.

REKLAMA

Zdaniem wnioskodawcy umieszczenie przez dystrybutora informacji o dostępności nierefundowanego wyrobu medycznego w ogólnopolskich sieciach aptecznych z podaniem ich nazwy, nie stanowi reklamy apteki, ani nie jest formą zachęty dla pacjenta. Służy wyłącznie jako informacja i materiał edukacyjny dla pacjentów insulinozależnych, ułatwiających dobór optymalnego rozmiaru igły, sposobu iniekcji oraz orientacji w dostępności wyrobu na rynku (czytaj również: Czy ten komunikat radiowy stanowił reklamę apteki?).

REKLAMA

Interpretacja GIF

Główny Inspektor Farmaceutyczny po zapoznaniu się z tym stanowiskiem dokonał własnej analizy zagadnienia. Wskazał w niej, że taka treść umieszczana na bloczkach proskrypcyjnych nie służy wyłącznie jako materiał edukacyjnych. Pośrednio zachęca bowiem również do zakupu w aptekach funkcjonujących w ramach sieci aptek Dbam o Zdrowie, Apteka Gemini, Dr. Max i Super-Pharm. Zdaniem GIF pacjent napotykając na taki bloczek może przyjąć, że wymienione w nim apteki oferują igły insulinowe INSUPEN w wyjątkowo korzystnej, promocyjnej cenie.

– Biorąc pod uwagę powyższe, przyjąć należy, że przekazany przy wniosku o wydanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, wzór bloczków proksrypcyjnych, na których są wyszczególnione konkretne sieci aptek – stawowi reklamę tych aptek – wykazał Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Zdaniem GIF wzór takiego bloczka narusza zakaz przewidziany w art. 94 a Prawa farmaceutycznego.

Sygn. akt PL.024.14.2019.MO.2

Oprac.: ŁW
©MGR.FARM

PL024142019MO2-art94a

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych