REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 18 grudnia 2018

Innowacyjne formuły w leczeniu kataru na rynku polskim

Jednym z najczęściej występujących problemów w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych są stany zapalne błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (rhinosinusitis, OZNZ). Do najczęściej zgłaszanych objawów u osób dorosłych należą: niedrożność nosa, surowiczo-śluzowy wyciek, ból lub uczucie rozpierania w okolicy twarzy.  Mogą pojawić się również dodatkowe objawy, jak kaszel, uczucie rozbicia, ból gardła. Ze względu na to, że błona śluzowa wyścielająca jamę nosową i zatok stanowi czynnościową i morfologiczną całość, warto wspomnieć, że w wielu przypadkach popularny „katar” jest zwykle związany ze stanem zapalnym w obrębie zatok. OZNZ ma nagły początek, a głównym czynnikiem etiologicznym  są zakażenia wirusami (rhinowirusami, koronawirusami, wirusami grypy, wirusami paragrypy). Warto podkreślić, że zakażenie bakteryjne jest niezwykle rzadkie – według Wytycznych Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków stanowią jedynie 0,5-2% przypadków. Wirusowe OZNZ trwa nie dłużej niż 5-10 dni. Ze względu na i samoograniczający charakter ostrych stanów zapalnych nosa i zatok przynosowych, podstawowym postępowaniem powinno być leczenie objawowe.

Pacjentowi skarżącemu się typowe objawy OZNZ w przebiegu infekcji wirusowej, należy zalecić  wypoczynek, odpowiednią ilość snu, spożywanie dużych ilości płynów. Poza tym, warto zarekomendować produkt leczniczy, zawierający w składzie substancję  o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa z grupy sympatykomimetyków (jak np. ksylometazolinę), który złagodzi uciążliwe dla pacjenta objawy związane ze stanem zapalnym nosa i zatok przynosowych. Ksylometazolina, działając poprzez receptory α-adrenergiczne, powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych błony śluzowej, przez co zmniejsza obrzęk, a przez to  udrażnia ujścia zatok i ułatwia odpływ wydzieliny z zmienionych zapalnie zatok przynosowych. Efektem jest również łagodzenie uczucia ucisku w zatokach. Dodatkowo, wymienione działania wpływają  na poprawę wentylacji i drenażu zatok, przez co zmniejszają  ryzyko niedotlenienia i nadkażenia bakteryjnego.

Produktem leczniczym, który wykazuje wymieniane działania jest Otrivin Katar i Zatoki, zawierający w swoim składzie ksylometazolinę w dawce 1 mg/1ml. Działanie terapeutyczne leku zaczyna się  już w ciągu 2 minut, przez co szybko  przywraca swobodne oddychanie przez nos. Czas działania produktu leczniczego wynosi 12h – dlatego podanie leku wieczorem przynosi ulgę i spokojny sen przez całą noc. Warto również podkreślić, że w składzie produktu Otrivin Katar i Zatoki znajdują się substancje pomocnicze takie jak mentol i eukaliptol (cyneol), które przynoszą uczucie chłodu na błonach śluzowych i poprawiają komfort pacjenta, borykającego się z problemem niedrożnego nosa.

REKLAMA

Produkt leczniczy Otrivin Katar i Zatoki jest dostępny w postaci wygodnego do stosowania aerozolu, który umożliwia równomierną dystrybucję leku w obrębie błony śluzowej jamy nosa. Dodatkową zaletą jest zastosowanie jednostronnej próżni w budowie pompki dawkującej, co nie tylko  umożliwia precyzyjne dawkowanie, ale także zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do wnętrza pojemnika.

REKLAMA

mgr farm. Karolina Pawlik

Piśmiennictwo

  1. Hryniewicz W. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków.
  2. Zagor M. Zapalenie zatok przynosowych. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin Katar i Zatoki

CHPL/CHOTRI/0036/18

Przejdź do informacji o leku.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych