Inwazja sieci aptecznych w Australii | farmacja.pl

Inwazja sieci aptecznych w Australii

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-25 08:40:00 /

Groźba wchłonięcia małych, rodzinnych aptek przez duże sieci sprawiła, że władze stanu Australia Zachodnia zamierzają zweryfikować kwestie własnościowe na rynku aptecznym. Australijczycy obawiają się "inwazji" sieci i spadku jakości usług farmaceutycznych.

Minister Zdrowia Australii Zachodniej - Roger Cook - zapowiedział weryfikację rodzaju i jakości usług świadczonych przez farmaceutów oraz ich roli w lokalnej społeczności.

- To co dostrzegamy w innych stanach, to że apteki zmierzają w kierunku dużych dyskontów, które konkurują między sobą cenami, a nie jakością usług - mówi Cook.
Stan Australia Zachodnia zajmuje zachodnią część kontynentu australijskiego. Na obszarze ponad 2,6 mln kilometrów kwadratowych mieszka niespełna 2 mln mieszkańców. Funkcjonują tam 642 zarejestrowane apteki, które każdego roku realizują ponad 54 000 recept. Odpowiada to 11 proc. rynku krajowego. Zdaniem Cooka, inwazja dużych sieci aptecznych może wpłynąć na jakość opieki i usług świadczonych przez lokalne apteki.

Obecnie właściciel apteki w Australii Zachodniej musi być zarejestrowanym farmaceutą lub członkiem jego rodziny, posiadającym udziały w spółce zarządzającej placówką. Taka osoba nie może posiadać też więcej niż czterech aptek.

Rząd stanowy do 8 grudnia będzie prowadził konsultacje publiczne w tej kwestii, a ostateczne sprawozdanie zostanie przedstawione w marcu 2018 roku.

Źródło: The West Australian

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj