Trwa ładowanie treści...
Irlandczycy chcą, by farmaceuci wypisywali recepty

W Irlandii przeprowadzono badanie opinii na temat roli farmaceutów. Okazuje się, że pacjenci ufają aptekarzom i chcieliby jeszcze większego ich udziału w systemie ochrony zdrowia. Ponad 94% respondentów uważa, że farmaceuci powinni wypisywać recepty.
Na zlecenie Irlandzkiej Unii Aptek (IPU) badanie wykonała firma badawcza Behaviour and Attitudes – donosi portal politykazdrowotna.com. Wynika z niego, że aż 70% pacjentów w przypadku problemów ze zdrowiem zdecydowanie częściej radziłoby się w pierwszej kolejności farmaceutów, nim umówią się do lekarza.
Szersze kompetencje farmaceutów
Kolejne wyniki ankiety pokazują, że irlandzcy farmaceuci cieszą się naprawdę bardzo dużym zaufaniem (czytaj również: Kanada: płatna opieka farmaceutyczna nie do końca zdała egzamin?). 94% respondentów wskazało, że ich farmaceuci mogliby wypisywać leki na receptę stosowane w drobnych dolegliwościach. 90% oczekuje, że apteki będą oferować takie usługi, jak monitorowanie poziomu ciśnienia krwi czy mierzenie poziomu cholesterolu w krwi.
Sekretarz generalny IPU, Darragh O’Loughlin, podkreślił, że wyniki badania wskazują na niewykorzystany potencjał farmaceutów. Jego zdaniem należałoby rozszerzyć zakres kompetencji aptekarzy i świadczeń udzielanych w aptekach. – Wśród nich mogłyby znaleźć się takie działania, jak ordynacja doustnych środków antykoncepcyjnych czy jeszcze szerszy katalog szczepionek podawanych w aptekach – dodał.
Ciągle cisza w sprawie opieki farmaceutycznej
Irlandzka Unia Aptek wskazuje, że w ciągu każdego miesiąca irlandzkie apteki odwiedza nawet 81% mieszkańców. Pacjenci wskazują również, że chętnie korzystają z porad farmaceutów. Niestety w Polsce rozmowy o roli farmaceutów i ich większym zaangażowaniu w system ochrony zdrowia ucichły.
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nadal jest procedowany w Ministerstwie Zdrowia (czytaj więcej: Co dalej z opieką farmaceutyczną w polskich aptekach?). Od ponad roku resort nie jest również w stanie uruchomić zapowiadanego pilotażu opieki farmaceutycznej, mimo że został dobrze przyjęty przez środowisko farmaceutów.
Źródło: IK/politykazdrowotna.com
Artykuł pochodzi z serwisu